English

Requiem dla pani J.

Bojan Vuletić
Requiem for Mrs. J / Rekvijem za gospodju J
Serbia, Bułgaria, Macedonia, Rosja, Francja 2017 / 94’
Quality Time Sexy Durga

Blada, nieruchoma twarz, wygląda, jakby odlano ją z wosku. Puste oczy, w których tylko od czasu do czasu można zobaczyć refleks jakiejś żywej emocji. Powolne, wręcz starcze ruchy i niechęć do wypowiadania więcej niż kilku słów. Diagnoza jest aż nazbyt oczywista: pani J. cierpi na depresję. Ta pięćdziesięcioletnia kobieta marzy już jedynie o tym, aby spocząć w grobie tuż obok swojego zmarłego przed rokiem męża. Zanim jednak wsadzi sobie do ust lufę pistoletu, musi załatwić parę drobnych spraw. Dzień po dniu z trudem wychodzi z zagraconego mieszkania i zmaga się z rzeczywistością. Brzmi to wszystko przeraźliwie smutno, ale wygląda trochę inaczej: lżej, zabawniej, znośniej. Requiem dla pani J. jest tragikomedią, w której przyziemne i przykre sytuacje niepostrzeżenie zmieniają się w absurdalne skecze.

Piotr Mirski

nagrody

Sofia IFF 2017 – FIPRESCI Prize

Bojan Vuletić

Urodzony w 1977 roku w Belgradzie, uczył się reżyserskiego fachu na lokalnym uniwersytecie. Zadebiutował filmem Przewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową, który uhonorowano Specjalną Nagrodą Jury na festiwalu w Jeonju. Requiem dla pani J., prezentowane na festiwalu w Berlinie i nagrodzone w Sofii, to jego drugi film fabularny. Vuletić współtworzył też scenariusz dla Miłości i innych zbrodni Stefana Arsenijevicia i pracował w telewizji przy serialu Sindjelici.

Wybrana filmografia

2011 Przewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową / Praktican vodic kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem / Practical Guide to Belgrade with Singing and Crying

2015 Zlatno doba Leskovca (doc.)

2017 Requiem dla pani J. / Rekvijem za gospodju J / Requiem for Mrs. J

Twórcy

reżyseria Bojan Vuletić
scenariusz Bojan Vuletić
zdjęcia Jelena Stanković
montaż Vladimir Pavlovski
obsada Mirjana Karanović, Jovana Gavrilović, Danica Nedeljković, Vučić Perović, Mira Banjac
producent Tomi Salkovski, Alice Ormières
produkcja See Film Pro, Skopje Film Studio
właściciel praw Soul Food Films
język serbski