English

Życie rodzinne

Alicia Scherson, Cristián Jiménez
Family Life / Vida de Familia
Chile 2017 / 79’
Zima

Martín jest singlem zbliżającym się do czterdziestki, który dostaje – zdawać by się mogło – wymarzoną pracę. Jego daleki kuzyn Bruno wyjeżdża wraz z żoną i córką do Paryża, więc Martín ma zamieszkać w ich dużym, wygodnym domu i zaopiekować się kotem zwanym Missisipi. Sprawy komplikują się, gdy zwierzę ucieka. W trakcie poszukiwań Martín poznaje samotną matkę Pachi, z którą nawiązuje romans. Dla niej przyjmuje też nową tożsamość, wykorzystując do tego dom i życie swojego krewnego. Pytanie tylko, jak długo uda mu się utrzymać tę fikcję. I czy w ogóle tytułowe życie rodzinne jest czymś, czego mu brakuje, czy raczej czego szczerze nienawidzi. W chilijskim filmie więcej jest niewiadomych niż prostych odpowiedzi. Pokazane premierowo na tegorocznym festiwalu Sundance wspólne dzieło Alicii Scherson i Cristiána Jiméneza analizuje napięcia między relacjami rodzinnymi a indywidualizmem, łącząc cechy stylu obojga twórców: niekonwencjonalne poczucie humoru z aurą tajemnicy.

Adam Kruk

Alicia Scherson

Urodziła się w 1974 roku w Santiago, ukończyła biologię, by następnie studiować film na Kubie i w USA. Po powrocie do Chile założyła firmę producencką La Ventura i zajęła się reżyserią. Jej debiut Play (2005) doceniono na Tribeca Film Festival i w Karlowych Warach, natomiast kolejne filmy – Turistas (2009) i ekranizacja powieści Roberto Bolaño Il futuro (2013) z Rutgerem Hauerem – zdobyły nagrody w Seattle i Rotterdamie. Życie rodzinne to jej pierwszy film stworzony wspólnie z Cristiánem Jiménezem.

Filmografia

2005 Play

2009 Turistas / Tourists

2013 Il futuro / The Future

2017 Życie rodzinne / Vida de Familia / Family Life (co-dir.)

Cristián Jiménez

Chilijski reżyser i scenarzysta. Zanim został filmowcem, studiował socjologię, co widać w jego filmach badających relacje społeczne: pokazywanym w San Sebastian debiucie Złudzenia optyczne czy La Voz en Off, który premierę miał na festiwalu w Toronto. W nakręconym z Alicią Scherson Życiu rodzinnym po raz drugi po komediodramacie Bonsái sięgnął po prozę Alejandro Zambry. Jiménez reżyseruje też seriale telewizyjne: El Reemplazante (2012-13) i powstający w chilijsko-argentyńskiej koprodukcji Bichos Raros.

Filmografia

2009 Złudzenia optyczne / Ilusiones ópticas / Optical Illusions

2011 Bonsái

2014 La Voz en Off / Voice Over

2017 Życie rodzinne / Vida de Familia / Family Life (co-dir.)

Twórcy

reżyseria Alicia Scherson, Cristián Jiménez
scenariusz Alejandro Zambra, Alicia Scherson, Cristián Jiménez
zdjęcia Cristián Petit-Laurent
montaż Soledad Salfate
muzyka Caroline Chaspoul, Eduardo Henriquez
obsada Jorge Becker, Blanca Lewin, Gabriela Arancibia, Cristián Carvajal
producent Carlos Olivares, Fernando Bascunan
produkcja Peso Pluma, Sagrado Cine
właściciel praw Visit Films
język hiszpański
barwa kolor