English

Idealna przyszłość

Nele Wohlatz
The Future Perfect / El futuro perfecto
Argentyna 2016 / 65’
Gdy zapadnie zmrok Jesús

Future Perfect to czas przyszły dokonany. Dla osiemnastoletniej Xiaobin to termin tak samo obcy jak Buenos Aires, do którego właśnie się przeprowadziła. Chinka zapisuje się na kurs hiszpańskiego i w przeciwieństwie do swoich rodziców pragnie zintegrować się z argentyńskim społeczeństwem. Dziewczyna dosyć szybko znajduje pracę w supermarkecie, gdzie spotyka indyjskiego imigranta Vijaya. Nauka obcego języka i poznawanie miasta okaże się dla Xiaobin ważną lekcją. Urodzona w Niemczech, ale mieszkająca przez wiele lat w Argentynie Nele Wohlatz dzieli się z bohaterką swoimi doświadczeniami. Reżyserka, nagrodzona w Locarno i przez niektórych krytyków uznana za najbardziej oryginalny głos młodego kina latynoamerykańskiego, w zabawny i błyskotliwy sposób ukazuje problemy ludzi, którzy muszą pokonać kulturową barierę i zaaklimatyzować się w obcym miejscu. Idealna przyszłość to połączenie stylistyki neorealizmu, humoru Bustera Keatona i melancholii argentyńskiego tanga.

Marcin Radomski

nagrody

Locarno IFF 2016 - Best First Feature; Bilbao IF of Documentary and Short Films - Grand Prix & ZINEBI First Film Award; AFI Fest 2016 - New Auteurs Grand Jury Award

Nele Wohlatz

Reżyserka, scenarzystka i producentka urodzona w Niemczech, ale od wielu lat mieszkająca w Argentynie. Studiowała w Karlsruhe oraz Buenos Aires. Jej twórczość wymyka się gatunkowym klasyfikacjom. Debiutowała filmem Ricardo Bär (2013) wyreżyserowanym wraz z Gerardo Neumannem, za który otrzymali nagrodę na festiwalu w Marsylii.

Filmografia

2009 Schneeränder

2009 Novios del Campo (short)

2013 Ricardo Bär (doc.)

2014 La mochila perfecta (short, doc.)

2016 Idealna przyszłość / El futuro perfecto / The Future Perfect

Twórcy

reżyseria Nele Wohlatz
scenariusz Pío Longo, Nele Wohlatz
zdjęcia Roman Kasseroller, Agustina San Martín
montaż Ana Godoy
muzyka Lionel Braverman
obsada Xiaobin Zhang, Saroj Kumar Malik, Mian Jiang
producent Cecilia Salim, Nele Wohlatz
produkcja Murillo Cine
właściciel praw Murillo Cine
język hiszpański, mandaryński