English

Niemiłość

Andrey Zvyagintsev
Loveless / Nelyubov
Rosja, Francja 2017 / 127’
Na pokuszenie Po tamtej stronie

W czasach gdy jesteśmy dosłownie zalewani premierami, rzadko zdarzają się filmy, które są jak uderzenie obuchem, takie, o których nie da się zapomnieć. Niemiłość to właśnie taki przypadek i widzów o słabych nerwach należy przestrzec przed tym, co ich czeka. Z pozoru nic groźnego
– wiwisekcję rozpadającego się małżeństwa widzieliśmy już przecież nieraz. Ale mało która była tak precyzyjna w konstrukcji dramaturgicznej, tak przemyślana i tak naładowana emocjami jak uhonorowany w Cannes Nagrodą Jury film Zwiagincewa. Oglądamy trzydziestoparolatków, przedstawicieli nowej rosyjskiej klasy średniej. W przestronnym, pięknym mieszkaniu żyją wraz z synem, którego codzienność zamieniają w piekło. Rosyjski reżyser nie idzie na łatwiznę, w tym domu pozornie nie ma żadnej patologii. Przewinieniem rodziców nie jest bowiem nadużywanie alkoholu czy narkotyków, ale jedynie to, że się nie kochają. Przejmujący dramat z pełnym goryczy przesłaniem.

Artur Zaborski

nagrody

Cannes IFF 2017 - Jury Prize; International Cinephile Society Awards 2017 - Grand Prix

Andriej Zwiagincew

Urodził się w w 1965 roku w Nowosybirsku. Po ukończeniu szkoły teatralnej grywał niewielkie role w tamtejszym teatrze młodego widza. Pod koniec lat 80. przyjechał do Moskwy, gdzie ukończył wydział aktorski w słynnej Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej (GITIS). Na początku lat 90. związał się z teatrem, a po 2000 roku roku z telewizją. Punktem zwrotnym w jego karierze okazał się pełnometrażowy film Powrót, nagrodzony Złotym Lwem na MFF w Wenecji. Dzisiaj należy do czołówki europejskich reżyserów. Za sprawą jego drugiego filmu Wygnania po raz pierwszy w historii MFF w Cannes nagroda dla najlepszego aktora powędrowała do aktora z Rosji. Kolejny film Elena zdobył Nagrodę Specjalną Jury w konkursie Un Certain Regard w Cannes w 2011 roku. Z kolei Lewiatan zdobył Złoty Glob dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego – jako pierwszy w historii film rosyjski. 

Filmografia

2003 Powrót / Wozwraszczenije / The Return

2007 Wygnanie / Izgnanie / The Banishment

2011 Elena

2014 Lewiatan / Leviafan / Leviathan

2017 Niemiłość / Nelyubov / Loveless

Twórcy

reżyseria Andrey Zvyagintsev
scenariusz Oleg Negin, Andrey Zvyagintsev
zdjęcia Mikhail Krichman
montaż Anna Mass
muzyka Evgeni Galperin
obsada Maryana Spivak, Matvey Novikov, Andris Keishs, Alexey Rozin, Marina Vasilyeva, Alexey Fateev
producent Alexandre Rodnyansky, Serguey Melkumov
produkcja Non-Stop Productions, Why Not Productions, Arte France Cinéma, Les Films du Fleuve, Fetisoff Illusion
polski dystrybutor Against Gravity
język rosyjski