English
zaloguj / zarejestruj

Liberation Day

Morten Traavik, Ugis Olte
Łotwa, Norwegia, Słowenia 2016 / 100’
Gdzie jest Rocky II? Samokrytyka burżuazyjnego psa

Kultowy zespół Laibach zawsze wzbudzał kontrowersje. Nie tyle z powodu muzyki – choć covery słynnych przebojów Queen czy Opus okryły się niesławą – ile sięgania po symbole totalitarne podczas występów. Oskarżenia o propagowanie faszyzmu nie przeszkodziły jednak formacji w przyjęciu zaproszenia na obchody 70. rocznicy wyzwolenia Półwyspu Koreańskiego spod okupacji japońskiej. Jak zauważył satyryk John Oliver, pierwszym bandem rockowym ze „zgniłego Zachodu”, który wystąpił w Korei Północnej, nie było The Rolling Stones czy U2, lecz właśnie Laibach. Członkowie grupy z byłej Jugosławii postanowił zagrać tam własne wersje piosenek z Dźwięków muzyki. W Liberation Day muzycy zagubieni w kraju Kim Dzong Una walczą z brakiem zaplecza technicznego, różnicami kulturowymi i ciągłymi ingerencjami cenzorów. Choć widok tego, z czym przychodzi im się mierzyć, wzruszyłby nawet Spinal Tap, to cytując klasyka – the show must go on. Bez względu na wszystko.

Marta Bałaga

Morten Traavik

Norweski reżyser i artysta urodzony w 1971 roku. Jako reżyser teatralny zdobywał doświadczenie w Rosji i Szwecji. Autor projektu fotograficznego Miss Landmine – Okaleczone piękno, mającego na celu zwrócenie uwagi na szkody powodowane przez miny. W 2010 roku został zaproszony na rezydencję przez Norweskie Siły Zbrojne. Wielokrotnie współpracował z artystami z Korei Północnej, a w 2015 roku sprowadził do tego kraju zespół Laibach, którego występ pokazał w dokumencie Liberation Day.

Filmografia

2016 Liberation Day

Ugis Olte

Łotewski reżyser, scenarzysta i montażysta urodzony w 1981 roku. Jego dokument Double Aliens powstał we współpracy z gruzińskim fotografem Daro Sulakaurim. Odpowiadał za montaż filmu Audriusa Stonysa Ramin – Zapaśnik na emeryturze. W 2016 roku wraz z Mortenem Traavikiem wyreżyserował dokument Liberation Day relacjonujący występ zespołu Laibach w Korei Północnej, który zaprezentowano m.in. na prestiżowym festiwalu filmowym IDFA.

Filmografia

2008 Red Spot (short)

2008 KK2678 (short)

2015 Double Aliens

2016 Liberation Day

Twórcy

reżyseria Morten Traavik, Ugis Olte
scenariusz Morten Traavik
zdjęcia Valdis Celmins, Sven Erling Brusletto
montaż Gatis Belogrudovs, Ugis Olte
muzyka Laibach
obsada Morten Traavik, Boris Benko, Tomaz Cubej, Milan Fras, Mina Spiler, Slavoj Žižek
producent Uldis Cekulis, Morten Traavik
produkcja VFS Films, Traavik.Info
właściciel praw Dogwoof
język angielski, koreański, norweski
barwa kolor