English
zaloguj / zarejestruj

somnilokwie

Véréna Paravel, Lucien Castaing-Taylor
somniloquies
Francja 2017 / 73’
Samokrytyka burżuazyjnego psa Straszydła

Somnilokwia to fachowe określenie mówienia przez sen. Dion McGregor, broadwayowski tekściarz, był najsłynniejszym sennym mówcą, jakiego udało się zarejestrować. Jego nocne monologi – odjazdowe i surrealistyczne, perwersyjne i zabawne – nagrywał przez kilka lat kolega, z którym Dion dzielił malutkie mieszkanko w Nowym Jorku. McGregor śnił na głos całe lata 60., wprowadzając słuchaczy w świat swoich podświadomych tęsknot i niecenzurowanych emocji. Kiedy rozum śpi, budzą się upiory  nocne dramaty Amerykanina są zaludnione przez karły do wynajęcia, roznegliżowane wampy, autostopowicze porywający karetki. somnilokwie są jak wizyta w śpiącym ciele. Na początku filmu słyszymy zapraszający głos McGregora: Czekałem na was. Wejdźcie, po czym wchodzimy do wewnętrznego świata śniącego umysłu, a na ekranie oglądamy nieostre kontury śpiących ciał. Wraz z upływem czasu obrazy stają się coraz bardziej wyraźne, a sny bardziej deliryczne. Véréna Paravel i Lucien Castaing-Taylor, twórcy Harvard Sensory Etnography Lab, stworzyli kilka najbardziej eksperymentalnych filmów dokumentalnych ostatniej dekady, tak manipulując obrazem i dźwiękiem, by dać widzowi nie tyle obraz pokazywanego zjawiska, co stworzyć iluzję zmysłowego doświadczenia. somnilokwie są ich najbardziej awangardowym przedsięwzięciem, porzucającym już zupełnie dokumentalny porządek, zbliżającym się do koszmarów sennych rodem z malarstwa Francisa Bacona czy nocnej fenomenologii Philippe'a Grandrieux.

Ewa Szabłowska

Véréna Paravel

Urodziła się we Francji. Antropolożka i reżyserka filmowa. Pracuje w Sensory Ethnography Lab i Film Study Center na Harwardzie. Zadebiutowała krótkim metrażem 7 Queens. Kolejny jej film Interface Series to pięć krótkometrażówek nakręconych przy użyciu Skype'a. Z kolei Foreign Parts, projekt zrealizowany wspólnie z J.P. Śniadeckim, został nagrodzony na wielu festiwalach, otrzymał m.in. Best First Feature Award i Special Jury Award na festiwalu w Locarno. Od 2008 roku pracuje z Lucienem Castaingiem-Taylorem, z którym zrealizowała nagrodzonego wielokrotnie Lewiatana, przez wielu krytyków uznawanego za najlepszy film dokumentalny 2013 roku.

Filmografia

2008 7 Queens (short)

2010 Interface Series (short)      

2010 Foreign Parts (co-dir., doc.)

2012 Lewiatan / Leviathan (co-dir.)

2017 somnilokwie / somniloquies (co-dir.)

Lucien Castaing-Taylor

Urodził się w 1966 roku w Liverpoolu. Wykłada na Harwardzie, gdzie kieruje także Sensory Ethnography Lab. Zadebiutował krótkimi filmami Made in USA i In and Out of Africa zrealizowanymi razem z Ilisą Barbash, z która nakręcił również nagradzany dokument Sweetgrass. Lucien Castaing-Taylor jest także profesorem na wydziale sztuk wizualnych i autorem multimedialnych instalacji, takich jak The High Trail i Bedding Down. Od 2008 pracuje z Véréną Paravel, z którą zrealizował nagrodzonego wielokrotnie Lewiatana, przez wielu krytyków uznanego za najlepszy film dokumentalny 2013 roku.

Wybrana filmografia

1990 Made in USA (co-dir., short)

2001 In and Out of Africa (co-dir., doc.)

2009 Sweetgrass (co-dir.)

2010 The High Trail (short)

2012 Bedding Down (short)

2012 Lewiatan / Leviathan (co-dir.)

2017 somnilokwie / somniloquies (co-dir.)

Twórcy

reżyseria Véréna Paravel, Lucien Castaing-Taylor
zdjęcia Véréna Paravel, Lucien Castaing-Taylor
montaż Véréna Paravel, Lucien Castaing-Taylor
dźwięk Véréna Paravel, Lucien Castaing-Taylor
producent Véréna Paravel, Lucien Castaing-Taylor
właściciel praw Norte Productions
język angielski
barwa kolor