English
zaloguj / zarejestruj

CHOMIKi

Martine Doyen
HAMSTERs
Belgia 2016 / 71’
78/52 Gdy o Niemczech myślę w nocny czas

Epidemie tańca były jedną z najbardziej tajemniczych plag średniowiecznej Europy. Historycy spierają się, co było ich przyczyną - zatrute toksynami jedzenie, religijne uniesienia czy też może była to masowa histeria wywołana długotrwałym stresem i strachem przed głodem, wojną i czarną śmiercią. Gdy szatan kazał tańczyć, całe wsie i miasta wpadały w trwające po kilka dni lub tygodni taneczne transy. Ostatnia epidemia tańca w Brukseli miała miejsce w XVI wieku, wróciła po ataku terrorystycznym na brukselskie Muzeum Żydów w 2014 roku. Świadkowie i ludzie z sąsiedztwa ulegli zbiorowej hipnozie, wyszli na ulicę i nie mogli przestać tańczyć. To nie zdarzyło się naprawdę, tylko w społecznym i artystycznym eksperymencie leżącym u podstaw CHOMIKów. W filmie-performansie reżyserka analizuje pojęcie traumy i zespołu stresu pourazowego. Badacz Brian Jenkins twierdzi, że terroryzm jest teatrem  rozwija się jak spektakl i musi mieć widownię. Doyen odwraca to twierdzenie  teatr może być terroryzmem, a masowy happening na ulicy jest odzyskaniem przestrzeni publicznej.

Ewa Szabłowska

Martine Doyen

Belgijska reżyserka i artystka wizualna mieszkająca w Brukseli. Od 1995 roku kręci krótkie i długie filmy eksperymentalne na taśmie 8 mm i wideo. Jej pełnometrażowy debiut Komma był prezentowany w Cannes w sekcji Tydzień Krytyki. Od 2009 roku eksploruje możliwości improwizacji w kinie fabularnym, rozwijając metodę spontanicznej partycypacji aktorów/widzów. Na niej oparte są filmy TomorrowCHOMIKi i przygotowywany No Fun.

Filmografia

1995 Herman le gangster (short)

1996 L'insoupçonnable univers de Josiane (short)

1997 Noël au balcon (short)

2001 Pâques au tison (short)

2006 Komma

2014 Tomorrow

2016 CHOMIKi / HAMSTERs

Twórcy

reżyseria Martine Doyen
scenariusz Martine Doyen
zdjęcia Martine Doyen, Maxime Gourdon
montaż Martine Doyen & Patxi Endara
muzyka Casio Bxl
obsada Frédéric Rolland, Delphine Brual, Veerle Vaes, Jerôme Roland, Nicolas Monfort, Jean-Pierre Rostenne, Jean-Claude Dupéciaux
producent Martine Doyen
produkcja Spinach Productions asbl
właściciel praw Spinach Productions asbl
język francuski
barwa cz.-b.