English
zaloguj / zarejestruj

Western

Valeska Grisebach
Niemcy, Bułgaria, Austria 2017 / 119’
Trzy kobiety Wszystkie miasta Północy

Akcja Westernu rozgrywa się nie tylko na pograniczu bułgarsko-greckim, ale i na pograniczu dwóch obcych światów: lokalnych wieśniaków i niemieckich robotników budujących na zapadłej prowincji infrastrukturę. Pośród idyllicznych pejzaży, pod uderzającym do głów słońcem toczy się podszyta lękiem gra o dominację. Współprodukowany przez Maren Ade (Toni Erdmann) film ma charyzmatycznego bohatera, dawnego najemnego żołnierza Meinharda (naturszczyk Meinhard Neumann emanuje urokiem dawnych hollywoodzkich gwiazd) dokonującego plemiennej zdrady –wybiera bowiem towarzystwo pogardzanych miejscowych, czego nie mogą mu wybaczyć koledzy z budowy. Grisebach buduje napięcie, rozsnuwa nici kulturowych i emocjonalnych zależności, portretuje męskie rytuały, stawia pytania o tożsamość. Zgodnie z tytułem przywołuje konwencję westernu, w którym Bułgarzy są Indianami, Niemcy – kowbojami, pejzaże Południa – Dzikim Zachodem, a wąsaty Meinhard – samotnym jeźdźcem. Tak filmować mężczyzn potrafili dotąd tylko John Ford i Claire Denis. 

Małgorzata Sadowska

Valeska Grisebach

Urodzona w 1968 roku niemiecka reżyserka i scenarzystka. Zajmowała się filozofią, by później studiować reżyserię w Wiedeńskiej Akademii Filmowej pod okiem m.in. Michaela Hanekego i Ulricha Seidla. Tam poznała Barbarę Albert i Jessicę Hausner, z którymi dzieli talent do dokumentalnej obserwacji i wrażliwość na kwestie społeczne, uchwycone w swoich najintymniejszych przejawach. Jej debiut Mein Stern zdobył m.in. nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Toronto, a Tęsknota wyróżnienia w Buenos Aires, Gijón i Warszawie. Western prezentowany był na festiwalu w Cannes w sekcji Un Certain Regard. 

Filmografia

2001 Mein Stern / Be my Star

2006 Tęsknota / Sehnsucht / Longing 

2007 Narben (doc.) 

2017 Western 

Twórcy

reżyseria Valeska Grisebach
scenariusz Valeska Grisebach
zdjęcia Bernhard Keller
montaż Bettina Böhler
dźwięk Uwe Haussig
obsada Viara Borisova, Veneta Fragnova, Syuleyman Alilov Letifov, Meinhard Neumann, Detlef Schaich
producent Maren Ade, Jonas Dornbach, Valeska Grisebach, Janine Jackowski, Michel Merkt, Borislav Chouchkov, Viktor Chouchkov, Antonin Svoboda, Bruno Wagner
produkcja Chouchkov Brothers, Coop99 Filmproduktion, Komplizen Film
właściciel praw Films Boutique
język niemiecki
barwa kolor