English

Ludzka fala

Eduardo Williams
The Human Surge / El auge del humano
Argentyna, Brazylia, Portugalia 2016 / 100’
Lato 1993 Mała wycieczka

Trzy kontynenty, trzy kraje – znudzeni argentyńscy chłopcy spędzający czas na włóczędze po okolicy i zabawie w cyberseks, całkiem do nich podobni rówieśnicy z Mozambiku wędrujący przez ostępy dżungli, a także kąpiący się w leśnych jeziorach Filipińczycy. W swoim debiucie pełnometrażowym Eduardo Williams nie tyle obserwuje swoich bohaterów będących wiecznie w drodze, ile za nimi podąża, słuchając rozmów, przyglądając się ich otoczeniu, rejestrując pozornie nieatrakcyjną codzienność. Film Williamsa wydaje się surowym, niemalże nieprzetworzonym, dokumentalnym zapisem życia. Ale zarówno struktura narracji, jak i faktura wizualna są niezwykle przemyślane i wyrafinowane: reżyser wykorzystuje różne typy kamer, ekrany się multiplikują, obrazy z różnych mediów przenikają się nawzajem, prowadząc nas nie tylko przez prywatny świat bohaterów, ale i świat globalny. To cichy i spełniony namysł nad współczesnością: technologią, pracą, globalnością, lokalnością, prywatnością i człowieczeństwem.

Karolina Kosińska

Eduardo Williams

Urodzony w Argentynie w 1987 roku reżyser, obecnie mieszkający i pracujący w Paryżu. Studiował na Universidad del Cine w Buenos Aires i w Studio national des arts contemporains we Francji. Po kilku filmach krótkometrażowych, balansujących na granicy kreacji i dokumentu, zrealizował swój debiut pełnometrażowy El auge del humano, który na 69. MFF w Locarno zdobył nagrodę Filmmakers of the Present.

Filmografia

2011 Tan Atentos (short)

2011 Pude ver un puma (short)

2012 El ruido de las estrellas me aturde (short)

2013 Que je tombe tout les temps (short)

2014 J’ai oublié (short)

2016 El auge del humano / The Human Surge

Twórcy

reżyseria Eduardo Williams
scenariusz Eduardo Williams
zdjęcia Alice Furtado, Joaquín Neira, Eduardo Williams
montaż Alice Furtado, Eduardo Williams
obsada Sergio Morosini, Shine Marx, Domingos Marengula, Irene Doliente Paña, Chai Fonacier, Manuel Asucan, Rixel Manimtim
produkcja Ruda Cine, Un Puma
właściciel praw Ruda Cine
język hiszpański