English

Zima

Emiliano Torres
The Winter / El invierno
Argentyna, Francja 2016 / 97’
Tama Życie rodzinne

Okrzyknięta rewelacją festiwalu w San Sebastián Zima wywraca do góry nogami reguły rządzące westernem. Tutaj starcie ostatniego sprawiedliwego z będącymi na bakier z prawem typami rozgrywa się nie na spalonym słońcem piasku, tylko w przyprószonych śniegiem górach. Na dodatek honoru broni nie biały rewolwerowiec, lecz Indianin Jara. Mężczyzna dogląda szop i zwierząt na południu Patagonii, która pustoszeje na czas zimy. Emiliano Torres opowiada jego historię w duchu slow cinema: niemal bez dialogów, w długich ujęciach, przerywanych głównie wystrzałami i podmuchami wiatru. Równolegle śledzimy losy 70-letniego Evansa, poprzednika Jary. Mężczyzna, który całe życie spędził w górskiej samotni, teraz musi zmierzyć się z powrotem do społeczeństwa i zaakceptować to, że zastąpił go młodszy i do tego nie-biały. Jara natomiast staje w obliczu samotności, własnych demonów, jak i ludzi, którym wadzi jego pochodzenie i kolor skóry. Debiut Torresa to gęsta od znaczeń refleksja na temat męskości.

Artur Zaborski

nagrody

San Sebastián IFF 2016 - Jury Prize; Biarritz International Festival of Latin American Cinema 2016 – Prix du Syndicat Français de la Critique de Cinéma, Best Actor

Emiliano Torres

Urodzony w 1971 roku w Buenos Aires reżyser i scenarzysta, który doświadczenie zdobywał na planach wielu filmów. Był drugim reżyserem produkcji Emanuele Crialesego: Złotych wrót (2006) i Terrafermy (2011). W 1991 roku ukończył Universidad de Cine  w stolicy Argentyny. Ma na koncie kilka krótkich metraży, z których rozgłos zdobyły The Episode (1992) i Far (1994). W 1996 roku pracował w kolektywie reżyserskim przy filmie Moebius. Zima to jego reżyserski debiut, który pokazywany był na wielu festiwalach, m.in. w San Sebastián i Zurychu.

Filmografia

1992 The Episode (short)

1994 Far (short)

1996 Moebius

2016 Zima / The Winter / El invierno

Twórcy

reżyseria Emiliano Torres
scenariusz Emiliano Torres, Marcelo Chaparro
zdjęcia Ramiro Civita
montaż Alejandro Brodersohn
muzyka Cyril Morin
obsada Alejandro Sieveking, Cristian Salguero, Adrián Fondari, Pablo Cedrón, Mara Bestelli, Violeta Vidal
producent Alejandro Israel, Emiliano Torres, Raphaël Berdugo, Ezequiel Borovinsky, Ezequiel Capaldo
produkcja Wanka Cine, Ajimolido Films, Cité Films, Orange Studio, RTA, Tronco
właściciel praw Tamasa
język hiszpański, guarani