English
zaloguj / zarejestruj

Miles Davis i ja

Don Cheadle
Miles Ahead
USA 2015 / 100’

W drugiej połowie lat 70. cieszący się ogromnym uznaniem Miles Davis nagle znika z życia publicznego. Na tym właśnie zaskakującym fragmencie życia jazzowego geniusza skupia się Don Cheadle. Samotny, antypatyczny, uzależniony od środków przeciwbólowych i innych używek muzyk zaszywa się we własnym domu, gdzie głównie rozpamiętuje przeszłość, zwłaszcza nieudane małżeństwo z piękną tancerką Frances. Pewnego dnia do jego drzwi puka zdesperowany dziennikarz. Dla pismaka to początek niezwykłej, niebezpiecznej przygody, której częścią będzie nie tylko Miles Davis, ale też tajemnicza płyta z jego nowymi, niepublikowanymi nagraniami. Filmowi daleko do klasycznych, sztampowych. To psychodeliczna, sensacyjna historia i wyrazisty portret środowiska muzycznego, w jakim funkcjonował Davis w późnym okresie swojej kariery. To też historia o ambiwalencji sławy i ciężarze bycia geniuszem, w której przekonująco zagrali Don Cheadle (po obu stronach kamery) i partnerujący mu Ewan McGregor.

Katarzyna Wolanin

Don Cheadle

Amerykański aktor telewizyjny i filmowy, scenarzysta, producent i reżyser. Studiował w California Institute of the Arts. Mimo że grał w takich hitach jak Ocean' s Eleven czy Iron Man, popularność i uznanie krytyków przyniosła mu główna rola w filmie o ludobójstwie w Rwandzie, Hotel Rwanda, w 2004 roku. Na małym ekranie w serialu Kłamstwa na sprzedaż stworzył kontrowersyjną postać Marty'ego Kaana, bezwzględnego speca od reklamy. Biograficzny film o Milesie Davisie to reżyserski debiut Cheadle'a.

Filmografia

2016 Miles Davis i ja / Miles Ahead

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Don Cheadle
scenariusz Steven Baigelman, Don Cheadle
zdjęcia Roberto Schaefer
montaż John Axelrad, Kayla M. Emter
muzyka Robert Glasper
obsada Don Cheadle, Emayatzy Corinealdy, Ewan McGregor, Michael Stuhlbarg, Keith Stanfield
producent Darryl Porter, Vince Wilburn. Daniel Wagner, Robert Ogden Barnum, Don Cheadle, Pamela Hirsch, Lenore Zerman
produkcja Bifrost Pictures, Miles Davis Properties, LLC, IM Global Films, Sobini Films, Yellowsaw Productions Limited, Crescendo Productions
polski dystrybutor UIP
język angielski
barwa kolor