English

O Pássaro da Noite

Marie Losier
Portugalia, Francja 2015 / 20’
film eksperymentalny

Autorka głośnego dokumentu Ballada: Genesis i Lady Jaye (11. NH) po raz kolejny podejmuje tematykę transseksualności. Opowiada historię portugalskiej artystki Fernando. Za pomocą jej wizerunku, stworzonego z ekstrawaganckich kostiumów, barokowego przepychu i nonszalancji, reżyserka wyraża prawdę o poszukiwaniu własnej tożsamości opartej na nieustannej metamorfozie.

Patryk Tomiczek

Marie Losier

Urodziła się w 1972 roku we Francji. Studiowała literaturę na Uniwersytecie w Nanterre i sztuki piękne w Nowym Jorku, gdzie mieszka od ponad dziesięciu lat. Jest kuratorką, artystką i reżyserką, a jej krótkie filmy i prace wideo prezentowane były w muzeach, galeriach i na festiwalach filmowych na całym świecie. Stworzyła szereg filmowych portretów ikon awangardy: Tony’ego Conrada, Guya Maddina (9. NH), Mike’a i George’a Kucharów. Jej pełnometrażowym debiutem jest Ballada: Genesis i Lady Jaye (11. NH). W Konkursie Europejskich Filmów Krótkometrażowych 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty znalazł się dokument Bim! Bam! Boom! Las Luchas Morenas!, którego była współreżyserką.

Wybrana filmografia

2004 Bird, Bath and Beyond (short)
2007 Manuelle Labor (short)
2011 Ballada: Genesis i Lady Jaye / The Ballad of Genesis and Lady Jaye (doc.)
2014 Bim! Bam! Boom! Las Luchas Morenas! (doc., short)
2015 O Pássaro da Noite (short)

Twórcy

reżyseria Marie Losier
scenariusz Marie Losier
zdjęcia Riu Xavier
montaż Marie Losier, Catherine Libert
muzyka Alan Vega
obsada Fernando Santos/Deborah Krystal, Cindy Scrash, Alda Cabrita, João Pedro Rodrigues, João Rui Guerra da Mata, Simon Damour, Carlos Conceição, Bernardo Lacerda, Antoine Barraud, Didier D´Abreu, Pedro Pereira, Eduardo Moreira
producent Marie Losier
produkcja IndieLisboa - Associação Cultural
właściciel praw Portugal Film
język no dialogue
barwa kolor