English

4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni

Cristian Mungiu
4 Months, 3 Weeks and 2 Days / 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile
Rumunia 2007 / 113’

Złota Palma w Cannes, i to najzupełniej zasłużona: mocne, chwilami bolesne wręcz uderzenie. Rumuński reżyser bardzo umiejętnie łączy w nim estetykę dokumentu (długie, zwykle równe scenom ujęcia, statyczna jak w Wielkim Bracie kamera, jak z życia wzięte dialogi) z napięciem, którego nie powstydziłby się rasowy thriller. Akcja rozgrywa się u schyłku komunizmu w Rumunii, bodaj jedynym kraju dawnego bloku, gdzie aborcja była nielegalna. (…) Kobieta, która próbowała złamać przepisy (…), narażała się nie tylko na wyrok, ale przede wszystkim na serię trudnych do zniesienia upokorzeń (…). Taki los spotyka bohaterki filmu Mungiu, dwie przyjaciółki, studentki politechniki mieszkające w jednym pokoju w bukareszteńskim akademiku – Otilię i Gabitę. Gabita jest w ciąży, chce ją usunąć, ale sytuacja przytłacza ją i niemal paraliżuje.

Paweł Mossakowski, "Gazeta Wyborcza"

nagrody

Cannes IFF 2007 - Golden Palm, FIPRESCI Prize; European Film Awards 2007 - Best Director, Best Film; San Sebastián IFF 2007 - FIPRESCI Prize

Cristian Mungiu

Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Pierwszy i jak dotąd jedyny rumuński twórca wyróżniony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes - nagrodę zdobył w 2007 roku za film 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni. Początki międzynarodowej kariery Mungiu również były związane z canneńską imprezą. W 2002 roku jego pełnometrażowy debiut Zachód, opowiadający o mieszkańcach Europy Środkowej chcących przenieść się na Zachód, prezentowany był w sekcji Quinzaine des Réalisateur. Dekadę później (już po sukcesie 4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni) oparte na twórczości pisarki Tatiany Niculescu Bran Za wzgórzami wywalczyło w Cannes wyróżnienie za najlepszy scenariusz oraz równorzędne nagrody dla aktorek, Cristiny Flutur i Cosminy Stratan. Film ten doceniony został także przez Europejską Akademię Filmową, podczas rozdań Cezarów, włoskich nagród David di Donatello czy nagród Parlamentu Europejskiego LUX. W tym roku na francuskim festiwalu Mungiu pokazał najnowsze dzieło Egzamin, za które otrzymał wyróżnienie dla najlepszego reżysera. Kameralne opowieści Mungiu, badające kręgi zniewolenia i wyobcowania, opowiadają o zmieniającej się na przełomie wieków Rumunii, a także o samej kondycji ludzkiej.

Wybrana filmografia

2002 Zachód / Occident

2007 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni / 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile / 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2012 Za wzgórzami / După dealuri / Beyond the Hills

2016 Egzamin / Bacalaureat / Graduation

Twórcy

reżyseria Cristian Mungiu
scenariusz Cristian Mungiu
zdjęcia Oleg Mutu
montaż Dana Bunescu
obsada Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov, Alexandru Potoceau, Ion Sopderu, Doru Ana
producent Cristian Mungiu, Oleg Mutu
produkcja Mobre Films
polski dystrybutor Gutek Film
język rumuński
barwa kolor