English

Chris Burden – portret artysty

Timothy Marrinan, Richard Dewey
Burden
USA 2016 / 90’

Zanim na scenie awangardowego performance'u Marina Abramović zaczęła wyrywać sobie włosy, Chris Burden igrał ze sztuką i śmiercią, śmiało i bez hamulców. Zmarły rok temu performer miał szczęście dożyć 69 lat, a specjalizował się w akcjach wysokiego ryzyka. Nazywany "kaskaderem sztuki" potrafił na pięć dni zamknąć się w szkolnej szafce wyposażony wyłącznie w doprowadzającą wodę rurkę, dać się ukrzyżować na masce volkswagena garbusa, gołym ciałem tarzać po podłodze wysypanej tłuczonym szkłem. Jego najgłośniejszą pracą był Strzał z 1971 roku - w którym dał się postrzelić w galerii dawnemu koledze z wojska. Kula miała go tylko drasnąć, ale kumpel spudłował i artystę zabrała karetka. Zresztą pogotowie przyjeżdżało regularnie na wernisaże Burdena. Jego sadomasochistyczna ekspresja – pełna gniewu i buntu – była znakiem czasów, wściekłą pięścią wysuniętą w stronę systemu wysyłającego studentów do Wietnamu. Film pokazuje mrożące krew w żyłach archiwalne nagrania, ale też o wiele bardziej poruszający, ostatni przed śmiercią wywiad Burdena, w którym zastanawia się, czy ofiara w imię sztuki ma sens.

Ewa Szabłowska

Timothy Marrinan, Richard Dewey

Tim Marrinan to brytyjski dokumentalista mieszkający w Londynie. Chris Burden – portret artysty jest jego pełometrażowym debiutem. Wcześniej robił którtkie filmy o sztuce i kulturze. Richard Dewey jest z kolei dziennikarzem. Pisał do "The Economist", "Whitewall" i "Modern Painter". Debiutuje jako reżyser.

Filmografia

2016 Chris Burden – portret artysty / Burden

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Timothy Marrinan, Richard Dewey
scenariusz Timothy Marrinan, Richard Dewey
zdjęcia Joe Anderson, Chris Ferguson, Warren Kommers, Marrinan, Jason Mann
montaż Aaron Wickenden, Michael Aaglund
muzyka Andrew Bird, Roger Goula
obsada Chris Burden, Ed Moses, Charles Hill, Larry Bell, Billy Al Benston, Robert Irwin, Bruce Dunlap, Barbara Smith, Marina Abramovic, Vito Acconci, Larry Gagosian, John McEnroe, Peter Plagens, Frank Gehry
producent Timothy Marrinan, Richard Dewey, David Koh, Josh Braun, Dan Brau
właściciel praw Dogwoof
język angielski
barwa kolor i cz.-b.