English

Bardzo romantycznie

Melissa Dullius, Gustavo Jahn
Muito romântico
Niemcy, Brazylia 2016 / 72’
Specjalne Wyróżnienie

Kojący błękit Atlantyku i żrąca czerwień kadłuba statku towarowego – ten kolorystyczny kontrast tworzy ramy dla nowego etapu w życiu dwojga brazylijskich artystów. Melissa i Gustavo płyną do Europy na pokładzie kontenerowca. Zatrzymują się w małym mieszkaniu w Berlinie, które staje się swoistym laboratorium kina – filmowa fantazja miesza się w nim z osobistymi doświadczeniami, a wspomnienia przenika literatura. Wraz z przyjaciółmi para wciela się w różne role i inscenizuje inspirowane rzeczywistością epizody, zacierając granicę między fikcją a prawdą. W nakręconym na ziarnistej taśmie 16 mm Bardzo romantycznie reżyserzy Melissa Dullius i Gustavo Jahn bawią się swoimi wizerunkami i prywatnymi historiami, poddając je artystycznej obróbce. Źródłem i tworzywem kreacji jest dla nich autobiografia – ich wspólna podróż, życie w Berlinie, refleksje o zmieniającym się mieście, uczuciowe animozje. Powstała w ten sposób oryginalna hybryda dokumentu i fabuły. To zaskakujący surrealistyczną wyobraźnią, przesycony duchem awangardy kalejdoskop pomysłów, obrazów i technik, ze zdjęciami z prywatnego archiwum, minikoncertem reżyserów w roli muzyków i... teleportem w ścianie mieszkania pozwalającym podróżować w czasie.

Mariusz Mikliński

Melissa Dullius

Urodzona w 1981 roku w Porto Alegre brazylijska artystka, performerka, fotografka i reżyserka. Od 1999 roku współpracuje z Gustavo Jahnem, tworząc filmy na taśmie 16 mm. W 2006 roku, po wyjeździe z Brazylii do Berlina, założyli razem artystyczny duet Distruktur, który działa na styku wielu dziedzin sztuki – filmu, muzyki, grafiki i fotografii. W 2010 roku wystąpili w awangardowym filmie Rezydenci Tiaga Maty Machady (11. NH). Ich wspólne realizacje były prezentowane zarówno na wielu światowych festiwalach (Berlinale, MFF w Moskwie), jak i w galeriach (New Museum w Nowym Jorku, Paço das Artes w São Paulo). W swojej twórczości łączą surrealistyczną wyobraźnię, motyw podróży i tożsamości.

Filmografia

2009 Triangulum (short co-dir.)

2010 Cat Effect (short, co-dir.)

2013 In the Traveler's Heart (short, co-dir.)

Gustavo Jahn

Urodzony w 1980 roku w Florianópolis brazylijski artysta, performer, fotograf i reżyser. Od 1999 roku współpracuje z Melissą Dullius, tworząc filmy na taśmach 8 i 16 mm. W 2006 roku, po wyjeździe z Brazylii do Berlina, założyli razem artystyczny duet Distruktur, który działa na styku wielu dziedzin sztuki – filmu, muzyki, grafiki i fotografii. W 2010 roku wystąpili w awangardowym filmie Rezydenci Tiaga Maty Machady (11. NH). Ich wspólne realizacje były prezentowane zarówno na wielu światowych festiwalach (Berlinale, MFF w Moskwie), jak i w galeriach (New Museum w Nowym Jorku, Paço das Artes w São Paulo). W swojej twórczości łączą surrealistyczną wyobraźnię, motyw podróży i tożsamości.

Filmografia

2006 Éternau (short)

2009 Triangulum (short co-dir.)

2010 Cat Effect (short, co-dir.)

2013 In the Traveler's Heart (short, co-dir.)

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Melissa Dullius, Gustavo Jahn
scenariusz Melissa Dullius, Gustavo Jahn
zdjęcia Ville Piippo
montaż Melissa Dullius, Gustavo Jahn
obsada Melissa Dullius, Gustavo Jahn, Gustavo Beck, Kana Chiaki, Aqico Coco, Friederike Frerichs
producent Melissa Dullius, Gustavo Jahn, Gustavo Beck, Luca Borkowsky
produkcja Distruktur
właściciel praw Distruktur
język niemiecki, portugalski