English

Baba Vanga

Aleksandra Niemczyk
Polska, Bośnia i Hercegowina, Norwegia 2016 / 76’

Pełnometrażowy debiut Aleksandry Niemczyk został zrealizowany w Sarajewie pod patronatem szkoły Béli Tarra, który był też współproducentem filmu. Dzieło polskiej reżyserki wydaje się zanurzone w równie ponurej estetyce i przesiąknięte tym samym apokaliptycznym duchem co kino węgierskiego mistrza. Zawieszone w bezczasie i bezruchu, opowiada niepokojącą historię  tajemniczej bohaterki zamkniętej w czterech ścianach domu. Obserwujemy jej pozornie zwyczajną codzienność, składającą się z powtarzalnych zachowań i gestów. Słuchamy kolejnych przepowiedni i rozmów z duchami. Jej postać jest wzorowana na figurze tytułowej Baby Vangi – niewidomej bułgarskiej mistyczki i jasnowidzki, która przepowiedziała m.in. wybuch drugiej  wojny światowej, katastrofę nuklearną w Czarnobylu, rozpad Związku Radzieckiego, zamach na World Trade Center i wojnę w Syrii. Według niej koniec świata nastąpi w 5079 roku.

Magdalena Bartczak

Aleksandra Niemczyk

Reżyserka i artystka wizualna urodzona w 1977 roku w Warszawie. W 2001 roku zdobyła dyplom na Wydziale Grafiki w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, następnie przeniosła się do Oslo. W 2007 roku studiowała reżyserię w New York Film School, a w 2013 roku trafiła do Film.factory – szkoły filmowej założonej przez Bélę Tarra w Sarajewie. Ma na swoim koncie wiele wystaw, zrealizowała też kilkanaście filmów krótkometrażowych, m.in. nagrodzone specjalnym wyróżnieniem na festiwalu w Locarno Hide and Seek (2009).

Wybrana filmografia

2007 Make-believe (short)

2009 Hide and seek (short)

2010 A Tale of Harvest (short)

2012 The Problem Has No Name (short)

2014 Razmak (short)

2016 Baba Vanga

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Aleksandra Niemczyk
scenariusz Aleksandra Niemczyk
zdjęcia Łukasz Zamaro
montaż Kostas Makrinos
muzyka Olga Szymula
obsada Tatiana Sojić, Virginie Roche, Vedad Trbonja, Ravijola Jovancić-Lesić, Jasmina Bas, Bojan Chabichou, Sabina Mrgan, Nastazja Niedziela, Johanna Skrjel
producent Marta Habior, Marta Lewandowska, Aleksandra Niemczyk, Emina Ganic
produkcja No Sugar Films, Film.Factory
właściciel praw No Sugar Films, Film.Factory, Aleksandra Niemczyk
język francuski
barwa kolor i cz.-b.