English

Czekając na B

Abigail Spindel, Paulo Cesar Toledo
Waiting for B / A longa espera
Brazylia 2015 / 71’

Czekają na boginię. Gorliwi wyznawcy mają swoje rytuały, hierarchów i kodeks moralny, którego najważniejszymi punktami są dobra zabawa i cierpliwość. Jeśli ktoś złamie te zasady, poniesie karę – będzie musiał iść na koniec kolejki. Ta barwna grupa to brazylijscy superfani gorączkowo przygotowujący się do przybycia swojej idolki, Beyoncé. Ci najbardziej oddani na dwa miesiące przed datą koncertu postanawiają rozbić namioty przed wejściem na stadion w São Paulo. Wszystko po to, by zająć pierwsze rzędy i być jak najbliżej gwiazdy. Stłoczeni na chodniku, tworzą kolorową, głośną wspólnotę skupiającą głównie młodych homoseksualistów i transwestytów z biednych dzielnic miasta. Nie stać ich – w przeciwieństwie do bogatych muzycznych heretyków, którzy nie znają słów piosenek – na wydatek 700 dolarów, by wejść na koncert poza kolejką. Występ amerykańskiej wokalistki to dla pary dokumentalistów okazja do ukazania emancypacyjnej siły popu. Nie interesuje ich fenomen popularności Beyoncé – artystka pojawia się na ekranie tylko na T-shirtach – lecz zjawisko kultury fanowskiej w Brazylii, kraju ogromnych nierówności społecznych i maczyzmu. Wspólna zabawa, cross-dressing i twerking na ulicy zyskują tu wymiar polityczny, stając się manifestem wolności.

Mariusz Mikliński

Abigail Spindel

Amerykańska reżyserka, montażystka i operatorka mieszkająca na stałe w São Paulo. Czekając na B to jej pełnometrażowy debiut. 

Filmografia

2007 4 Certain Deaths (short doc.)

2014 Not New Russians (short doc.)

2015 Czekając na B / A longa espera / Waiting for B. (doc., co-dir.)

Paulo Cesar Toledo

Urodził się w 1975 roku, jest brazylijskim montażystą i operatorem kamery. Ukończył Wydział Radia i Telewizji na Methodist University w São Paulo. Pracował przy produkcjach dokumentalnych. Czekając na B to jego debiut reżyserski.

Filmografia

2015 Czekając na B / Waiting for B. (doc., co-dir.)

Twórcy

reżyseria Abigail Spindel, Paulo Cesar Toledo
scenariusz Abigail Spindel, Paulo Cesar Toledo
zdjęcia Abigail Spindel
montaż Abigail Spindel
muzyka Mario Margarido, Serginho Rezende, Zema Tämatchan
producent Tatiana Quintella, Paulo Cesar Toledo, Abigail Spindel
właściciel praw Outplay FIlms
język portugalski