English

Wstyd

Steve McQueen
Shame
Wielka Brytania 2011 / 99’
wybór Petra Zelenki

W swoim drugim filmie Steve McQueen konsekwentnie drąży ten sam temat – ciało. Jeśli w Głodzie ciało Bobby’ego było polem walki więźnia o lepszy status jego samego i pobratymców, to we Wstydzie ciało Brandona jest jego własnym więzieniem. Bohater, jak pisał Michał Oleszczyk, mieszka nie tyle na Manhattanie, ile we własnej głowie. Ma dobrze płatną pracę, luksusowe mieszkanie. I jest seksoholikiem. Zamknięty na drugiego człowieka, relacje z innymi ogranicza do krótkich, pojedynczych zbliżeń z przypadkowymi kobietami lub prostytutkami. Wstyd, będący jednocześnie diagnozą współczesnego, skomercjalizowanego świata i analizą konkretnego przypadku, wwierca się w rozum i trzewia, pozostając w nich długo po seansie.

materiały dystrybutora

nagrody

Venice FF 2011 – FIPRESCI Prize, CinemAwenire Award, Volpi Cup for Best Actor; Black Reel Awards 2012 – Best Screenplay, Best Director; British Independent Film Awards 2011 – Best Actor; Irish Film and Television Awards 2012 – Best Film Actor; London Critics Circle Film Awards 2012 – British Actor of the Year

Steve McQueen

Urodzony w 1969 roku w Londynie artysta, fotograf, rzeźbiarz, scenarzysta i reżyser. Studiował m.in. sztukę i wzornictwo w Chelsea College of Art and Design. Zasłynął instalacjami wideo i fotograficznymi. Od 1993 roku tworzy krótkie metraże. Jego debiut kinowy, Głód, miał premierę na festiwalu w Cannes, gdzie reżyser otrzymał Złotą Kamerę. W sumie za debiut – opowieść o strajku głodowym Bobby’ego Sandsa i innych członków IRA – otrzymał ponad 20 nagród, w tym Grand Prix dla najlepszego filmu na 9. Nowych Horyzontach. Entuzjastycznie przyjęty przez krytykę Wstyd jest jego drugim filmem.

Filmografia

2008 Głód / Hunger

2011 Wstyd / Shame

2013 Zniewolony. 12 Years a Slave / 12 Years a Slave

Twórcy

reżyseria Steve McQueen
scenariusz Steve McQueen, Abi Morgan
zdjęcia Sean Bobbitt
montaż Joe Walker
muzyka Harry Escott
obsada Michael Fassbender, Carey Mulligan, Lucy Walters, Nicole Beharie, James Badge Dale
producent Iain Canning, Emile Sherman, Bergen Swanson
produkcja Film4, See-Saw Films, UK Film Council
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski
barwa kolor