English

Ja, Olga Hepnarová

Petr Kazda, Tomáš Weinreb
I, Olga Hepnarová / Já, Olga Hepnarová
Czechy, Polska, Słowacja, Francja 2016 / 105’

Historia, która niegdyś wstrząsnęła Czechosłowacją, ale obecnie jest niemal zupełnie zapomniana. Reżyserski duet Petr Kazda i Tomáš Weinreb przenosi widzów do lat siedemdziesiątych, by przybliżyć postać Olgi Hepnarovej. Młoda prażanka zasłynęła tym, że pewnego lipcowego ranka wjechała ciężarówką w pełen ludzi przystanek tramwajowy. W trakcie policyjnych przesłuchań utrzymywała, że swego czynu dokonała z premedytacją. Czescy reżyserzy pokazują życie zbrodniarki w sposób pozbawiony tabloidowej ekscytacji i psychologicznych uproszczeń. Podobnie jak Marcin Koszałka w Czerwonym pająku Kazda i Weinreb badają złożone mechanizmy narodzin zła w pozornie zwyczajnej codzienności. W Ja, Olga Hepnarová nie poznamy jasnej motywacji, która popchnęła bohaterkę do zbrodni. Niejednoznaczność filmu znakomicie potęguje kreacja Michaliny Olszańskiej. W tytułowej roli polska aktorka potrafi jednocześnie olśniewać zmysłowością, prowokować współczucie i wzbudzać przerażenie. Autorem zdjęć do filmu jest Adam Sikora.

(Kino na Granicy)

Piotr Czerkawski

nagrody

Sofia International Film Festival 2016 - Best Director

Petr Kazda, Tomáš Weinreb

Czeski duet twórczy, który pisze scenariusze, reżyseruje i produkuje filmy. Obaj reżyserzy ukończyli studia filmowe na praskiej FAMU - Petr Kazda specjalizował się w scenariopisarstwie, Tomáš Weinreb studiował film dokumentalny. Wspólnie zrealizowali kilka studenckich krótkich metraży i napisali kilka scenariuszy, a w 2011 roku założyli firmę producencką Black Balance. Film Ja, Olga Hepnarová jest ich pełnometrażowym debiutem.  

Filmografia

2016 Ja, Olga Hepnarová / Já, Olga Hepnarová / I, Olga Hepnarová

Twórcy

reżyseria Petr Kazda, Tomáš Weinreb
scenariusz Petr Kazda, Tomáš Weinreb
zdjęcia Adam Sikora
montaż Vojtěch Frič
muzyka Petr Kapeller, Richard Müller
obsada Michalina Olszańska, Martin Pechlát, Klára Melísková, Marta Mazurek
producent Sylwester Banaszkiewicz, Marcin Kurek, Tomáš Weinreb, Marian Urban, Petr Kazda, Vojtěch Frič
produkcja Black Balance, Frame100r, Mediabrigade, ALEF Film & Media Group, Love.FRAME, Filmové Studio Barrandov, Michael Samuelson Lighting Prague, FAMU, Arizona Productions
język czeski
barwa cz.-b.