English
zaloguj / zarejestruj

Operacja Avalanche

Matt Johnson
Operation Avalanche
USA 2015 / 94’

Co się stanie, gdy kilku geeków postanowi nakręcić dokument o lądowaniu Apollo 11 na Księżycu? Szalenie kreatywny i nieprzewidywalny młody reżyser Matt Johnson (The Dirties) postanowił to sprawdzić na własnej skórze – udaje więc dokumentalistę i cofa się w czasie do 1969 roku. Chce udowodnić, m.in. na przykładzie Dr. Strangelove’a Kubricka, że władze okłamywały społeczeństwo, a w NASA roiło się od sowieckich szpiegów. Johnson za pomocą konwencji found footage manipuluje obrazem i wykorzystuje go do własnych, niecnych celów. Gdzie leży granica między fikcją a rzeczywistością? Co z tym amerykańskim lądowaniem na Księżycu? I przede wszystkim: kim naprawdę był Stanley Kubrick? Zdolny reżyser umiejętnie bawi się treścią i formą, lekceważy wszelkie konwenanse, proponując szaloną kinofilską rozrywkę. Film miał premierę na festiwalu Sundance, po której magazyn „Vulture” napisał, że Operation Avalanche to wyraz wielkiej miłości do kina.

Magdalena Maksimiuk

Matt Johnson

Pochodzący z Kanady 30-letni reżyser i scenarzysta uwielbia improwizację oraz filmowanie z ukrycia i bez zapowiedzi. Tak nakręcił swój internetowy serial – mockument Nirvana the Band the Show, a także słynny fabularny debiut The Dirties, za który otrzymał wiele nagród, m.in. na festiwalu w Toronto i na Slamdance. W pracy twórczej charakteryzuje się spontanicznością, niektórzy krytycy już upatrują w nim następcę Quentina Tarantino czy Kevina Smitha.  

Wybrana filmografia

2013 The Dirties

2016 Operation Avalanche

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Matt Johnson
scenariusz Matt Johnson, Josh Boles
zdjęcia Andy Appelle, Jared Raab
montaż Curt Lobb
muzyka David Hayman
obsada Matt Johnson, Owen Williams, Andy Appelle, Jared Raab, Josh Boles, Ray James, Sharon Belle, Kirsta Madison, Joe J. Thomas, Tom Bolton, Johnny Osmorkrovic, Chris Gonsalves
producent Matthew Miller, Lee Kim, Matt Johnson, Aram Tertzakian, Nick Spicer, Nate Bolotin
produkcja XYZ Films, Resolute Films and Entertainment, Zapruder Films
właściciel praw Festival Agency
język angielski
barwa kolor