English
zaloguj / zarejestruj

Maquinaria Panamericana

Joaquín del Paso
Panamerican Machinery
Meksyk, Polska 2016 / 86’

Koniec ciężkiego tygodnia pracy. Pracownicy firmy Maquinaria Panamericana (naprawa maszyn) cieszą się, że wreszcie nadszedł piątek. Ktoś ma urodziny i jego twarz ląduje w torcie. Ktoś inny maluje sobie paznokcie w fantazyjne wzorki. Niektórzy drukują nowe plakaty ze zwierzętami do gazetki ściennej albo po prostu sprzątają swoje miejsce pracy. Nikt się nigdzie nie spieszy. Niepisana zasada firmy należącej do tajemniczego Don Alejandro to spokój za wszelką cenę. Rodzinna atmosfera i zero stresu. Czar pryska w momencie, kiedy kierownik odchodzi z tego świata. W mgnieniu oka okazuje się, że firma zbankrutowała, a wszystkie pensje były wypłacane z kieszeni właściciela-dobroczyńcy. Pracownicy postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i utrzymać status quo. Maquinaria Panamericana w reżyserii Joaquína del Pasy to komedia absurdów – obraz działania w sytuacji zagrożenia. W walce o „firmową rodzinę” chodzi o przetrwanie za wszelką cenę – bez względu na konsekwencje.

Joanna Ostrowska

Joaquín del Paso

Urodzony w 1986 roku w Meksyku operator i reżyser filmowy. Studiował reżyserię i scenariopisarstwo w szkole filmowej na Kubie (EICTV). W 2013 roku ukończył PWSFTviT w Łodzi. Jest pomysłodawcą i współzałożycielem kolektywu filmowego Amondo Films, który działa w Warszawie, Delhi i Meksyku. Współpracuje jako autor zdjęć przy licznych projektach dokumentalnych i fabularnych w Polsce i za granicą. Maquinaria Panamericana to jego debiut fabularny, który miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu w Berlinie w sekcji Forum.

Filmografia

2009 Czarna góra / Black Mountain (short)

2010 Tysiące ptaków poleciało na pustynię (doc., short)

2012 Sen San Juan / Dream of San Juan (co-dir. Jan Paweł Trzaska, doc.)

2014 Syjamscy / Siamese (short)

2016 Maquinaria Panamericana / Panamerican Machinery

Twórcy

reżyseria Joaquín del Paso
scenariusz Joaquín del Paso, Lucy Pawlak
zdjęcia Frederik Olsson
montaż Raul Barreras
muzyka Christian Paris
obsada Javier Zaragoza, Ramiro Orozco, Irene Ramirez, Edmundo Mosqueira, Delfino Lopez
producent Joaquín del Paso, Susana Bernal, Joakim Ziegler, Santiago de la Paz Nicolau, Paweł Tarasiewicz, Marcin Malatyński
produkcja Amondo Films, Black Maria
właściciel praw Luxbox
język hiszpański
barwa kolor