English

Lourdes

Jessica Hausner
Austria, Francja, Niemcy 2009 / 99’

Poruszająca się na wózku inwalidzkim Christine (Sylvie Testud nagrodzona za tę rolę Europejską Nagrodą Filmową) choruje na stwardnienie rozsiane. W poszukiwaniu nadziei i przygody wybiera się na pielgrzymkę do Lourdes, gdzie w Sanktuarium Matki Bożej czasem ponoć dochodzi do cudów uzdrowień. Uda się czy nie, we wspólnocie z innymi pielgrzymami, takimi jak przystojny wojskowy czy opiekująca się nią Maria (Léa Seydoux), można przełamać samotność. Nagle w bajkowej scenerii Pirenejów Christine zaczyna chodzić. Tylko czy cud będzie trwały? I jak odniosą się do niego księża, wierni i lekarze, niczym grecki chór komentujący uzdrowienie towarzyszki? Hausner nie waży racji czy siły wiary swoich bohaterów, nie przytakuje im ani się z nich nie naśmiewa – po prostu uważnie ich obserwuje. Inteligentnym i wyważonym portretem pielgrzymów oraz przemyślaną kompozycją poetyckich kadrów Martina Gschlachta Lourdes wzbudziło zachwyt na światowych festiwalachm od Wenecji po Warszawę.  

Adam Kruk

nagrody

Venice IFF 2009 – FIPRESCI Prize; Warsaw IFF 2009 – Grand Prix; Vienna IFF 2009 - Best Film; European Film Awards 2010 – Best Actress

Jessica Hausner

Austriacka reżyserka i scenarzystka filmowa, córka wiedeńskiego malarza-realisty Rudolfa Hausnera oraz przyrodnią siostrą scenografki i malarki Xenii Hausner. Od 1999 roku wraz z Barbarą Albert, Antoninem Svobodą i Martinem Gschlachtem prowadzi firmę producencką coop99. Jako reżyserka zadebiutowała w 2001 roku pełnometrażową fabułą Lovely Rita, będącą portretem młodej dziewczyny uwięzionej w skomplikowanej sieci rodzinnych relacji. Film przyniósł jej zainteresowanie widzów i środowiska filmowego oraz nominację do Prix Fassbinder – nagrody przyznawanej przez Europejską Akademię Filmową odkryciom roku. Kolejne jej produkcje prezentowane były premierowo w sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes, a w 2016 roku Hausner dołączyła do jury tej sekcji. Jej najbardziej utytułowanym dziełem pozostaje Lourdesdocenione na festiwalach w Wenecji (nagrody FIPRESCI, SIGNIS oraz Nagroda im. Sergio Trasattiego), w Warszawie oraz podczas rozdania nagród LUX i szwedzkich Złotych Żuków. Filmy Hausner wyróżnia niezwykła dbałość o kompozycję kadrów (stale współpracuje z operatorem Martinem Gschlachtem), precyzyjnie budujących narrację o wielu znaczeniach.

Filmografia

2001 Lovely Rita

2004 Hotel

2009 Lourdes

2014 Szalona miłość / Amour fou

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Jessica Hausner
scenariusz Jessica Hausner
zdjęcia Martin Gschlacht
montaż Karina Ressler
obsada Sylvie Testud, Léa Seydoux, Bruno Todeschini, Elina Löwensohn
producent Philippe Bober, Martin Gschlacht, Susanne Marian
produkcja Coop 99, Essential Filmproduktion, Parisienne de Production, Thermidor Filmproduktion
polski dystrybutor Gutek Film
język francuski
barwa kolor