English

Niebo drży, ziemia boi się, a oczy nie są braćmi

Ben Rivers
The Sky Trembles and the Earth is Afraid and the Two Eyes Are Not Brothers
Wielka Brytania 2015 / 98’

Labirynt, w którym łatwo się zgubić, połączenie dokumentu, fantazji i adaptacji literatury. Akcja rozpoczyna się u podnóża gór Atlas, gdzie hiszpański reżyser Oliver Laxe (autor nagrodzonego w Cannes dokumentu Wszyscy jesteście szefami) kręci swój nowy obraz Mimosas. Oglądamy jego trudne relacje z zatrudnionymi do pracy miejscowymi, problemy wynikające z lokalizacji, kłopoty tragarzy z mułami. Monumentalna przyroda milcząco góruje nad śmiesznymi ludzkimi sprawami. Jednak „oczy nie są braćmi”, jak zapowiada Rivers w tytule. Nagle film o filmie i kulturowych barierach przemienia się w okrutny senny koszmar. Laxe w przypływie frustracji ucieka z planu i zostaje złapany przez pustynnych bandytów. Okaleczony i ubrany w groteskową kolczugę z puszek po konserwach staje się żywą kukłą, pokazywaną na targach ku uciesze gawiedzi. Atmosfera gęstnieje. Okazuje się, że nie oglądamy już dokumentu, ale współczesną adaptację noweli Paula Bowlesa Odległy epizod.

Ewa Szabłowska

Ben Rivers

Filmowiec i artysta, urodzony w 1972 roku w Somerset w Anglii. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Falmouth – na uczelni skupił się na fotografii i realizacji filmów w formacie 8 mm. Przez dekadę prowadził awangardowe kino w Brighton, gdzie w 2006 roku poznał reżysera Bena Russella. W ramach projektu We Can Not Exist in This World Alone wspólnie prezentowali swoje filmy m.in. w Australii i Nowej Zelandii. Jego pełnometrażowy debiut Dwa lata nad morzem w 2011 roku zdobył nagrodę FIPRESCI w sekcji Horyzonty na MFF w Wenecji, był także prezentowany na MFF Nowe Horyzonty. Jego kolejny film Zaklęcie, które odpędza ciemność (współreżyserowany przez Bena Russella) oglądaliśmy w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty w 2014 roku. 

Wybrana filmografia

2006 This Is My Land (short)

2008 Ah, Liberty! (short)

2009 I Know Where I'm Going (short)

2011 Slow Action (short)

2011 Dwa lata nad morzem / Two Years at Sea

2013 Zaklęcie, które odpędza ciemność / A Spell to Ward Off the Darkness

2015 Niebo drży, ziemia boi się, a oczy nie są braćmi / The Sky Trembles, The Earth is Afraid and Two Eyes Are Not Brothers

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Ben Rivers
scenariusz Ben Rivers
zdjęcia Ben Rivers
montaż Ben Rivers, Benjamin Mirquet
obsada Oliver Laxe
producent Ben Rivers, Jacqui Davies
produkcja Artangel
właściciel praw Artscope
język angielski, francuski, arabski
barwa cz.-b.