English
zaloguj / zarejestruj

Oleg i dziwne sztuki

Andrés Duque
Oleg and Strange Arts / Oleg y las raras artes
Hiszpania 2016 / 70’

Dokumentalny portret Olega Nikołajewicza Karawajczuka – legendarnej figury petersburskich i moskiewskich salonów. Jak przyznał sam reżyser: to nie jest typowa biografia. Wszystko w tym filmie krąży wokół tematu procesu twórczego, a cały jego przekaz jest budowany w długich ujęciach scalających słowo z muzyką. Opowieść o 89-letnim pianiście, kompozytorze, aktorze i performerze w znamienny sposób łączy się z XX-wieczną kulturą rosyjską. W wieku siedmiu lat, na samym początku swojej artystycznej drogi, Karawajczuk zagrał specjalny koncert dla Józefa Stalina, co miało uratować jego ojca, pianistę, przed zesłaniem do obozu pracy. W latach 50. zaczął komponować muzykę filmową do dzieł takich twórców jak Kira Muratowa, Siergiej Paradżanow, Ilja Awerbach czy Wasilij Szuszkin. Wiele jego utworów zostało wstrzymanych przez cenzurę i wciąż nie ujrzało światła dziennego. Ekscentryczny artysta, który przez lata wydawał się niewygodny dla władz, wciąż wzbudza emocje – trudno obok jego historii oraz pasji dla sztuki przejść obojętnie.

Magdalena Bartczak

nagrody

IFF Punto de Vista 2016 - Award for the Best Movie; Barcelona International Auteur FF 2016 - Best Director (Talents D’A 2016 Award), Critics’ Award (Special Mention)

Andrés Duque

Dokumentalista urodzony w 1972 roku w Caracas, mieszkający w Hiszpanii. Jego krótkometrażowy debiut, Ivan Z, poświęcony baskijskiemu reżyserowi Ivánowi Zuluecie, trafił na liczne międzynarodowe festiwale i otrzymał m.in. nominację do Nagrody Goi. W 2011 roku zadebiutował w pełnym metrażu, realizując Color Runaway Dog, który miał premierę na MFF w Rotterdamie i zdobył nagrodę publiczności na festiwalu dokumentalnym Punto de Vista. W 2012 roku był jednym z uczestników seminarium im. Flaherty’ego w Nowym Jorku, a rok później otrzymał Nagrodę Miasta Barcelony za Dress Rehearsal for Utopia.

Filmografia

2004 Ivan Z (short, doc.)

2006 Landscapes in the Truck (short, doc.)

2007 La constelación Bartleby / Constellation Bartleby

2011 Color perro que huye / Color Runaway Dog (doc.)

2012 Ensayo final para utopia / Final Essay for the Utopy (doc.)

2015 Oleg i dziwne sztuki / Oleg y las Raras Artes / Oleg and Strange Arts (doc.)

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Andrés Duque
scenariusz Andrés Duque
zdjęcia Carmen Torres
montaż Felix Duque
muzyka Oleg Karavaychuk
obsada Oleg Karavaychuk
producent Marta Andreu, Tània Balló, Serrana Torres, Luis Miñarro
produkcja Intropíamedia, Estudi Playtime
właściciel praw Estudi Playtime
język rosyjski
barwa kolor