English
zaloguj / zarejestruj

Korporacja

Johnnie To
Office / Hua li shang ban zu
Chiny, Hongkong 2015 / 119’

Hongkoński mistrz kina gangsterskiego Johnnie To lubi okazyjnie skręcić w stronę innych gatunków filmowych. Tym razem, zamiast strzelanin i pościgów, proponuje piosenki i komediowy ton. Korporacja to musical – lekki, choć podszyty atmosferą kryzysu ekonomicznego. Osadzona w 2008 roku akcja filmu obraca się wokół biurowych miłostek, wielkich transakcji, przekrętów i personalnych gierek. Kondycja firmy napawa pracowników optymizmem, lecz niektórzy zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że krach czai się tuż za rogiem. Uwagę zwraca tu przede wszystkim scenografia, której bogactwo podkreśla technologia 3D. Świat przedstawiony zamknięto w teatralnych ramach jednej, niemal pozbawionej ścian przestrzeni. Rytm dnia wyznacza górujący nad całością zegar, który przypomina bohaterom, że ich zawodowe wyniki są nieustannie mierzone, a każda sekunda przekłada się na zysk. W tej wymyślnej strukturze porusza się – i śpiewa – plejada gwiazd kina azjatyckiego, z Chow Yun-Fatem, Sylvią Chang i Tang Wei na czele.

Robert Mróz

nagrody

Golden Horse FF 2015 – Best Art Direction; Hong Kong Film Critics Society Awards 2016 – Film of Merit

Johnnie To

Urodzony w 1955 roku reżyser i producent (ma własną firmę producencką Milkyway Image). Wielokrotnie nagradzany, pokazywał filmy na wszystkich najważniejszych festiwalach, z Cannes, Berlinem i Wenecją na czele. Zasłynął opowieściami o mafii i gangsterach, ale kręcił filmy należące do każdego gatunku, obsadzając w nich największe gwiazdy kina hongkońskiego. Ze względu na sukcesy kasowe filmów, które wyreżyserował i wyprodukował, jest nazywany Jerrym Bruckheimerem Hongkongu.

Wybrana filmografia

Urodzony w 1955 roku reżyser i producent (ma własną firmę producencką Milkyway Image). Wielokrotnie nagradzany, pokazywał filmy na wszystkich najważniejszych festiwalach, z Cannes, Berlinem i Wenecją na czele. Zasłynął opowieściami o mafii i gangsterach, ale kręcił filmy należące do każdego gatunku, obsadzając w nich największe gwiazdy kina hongkońskiego. Ze względu na sukcesy kasowe filmów, które wyreżyserował i wyprodukował, nazywany jest Jerrym Bruckheimerem Hongkongu.

1989 Ah Long dik goo si / All About Ah-Long

1998 Bohater nie umiera nigdy / Chan sam ying hung / A Hero Never Dies

1999 Misja / Cheung foh / The Mission

2005 Wybór mafii / Hak se wui / Election

2006 Wygnani / Fong juk / Exiled

2012 Kartel / Du zhan / Drug War

Twórcy

reżyseria Johnnie To
scenariusz Sylvia Chang
zdjęcia Cheng Siu-Keung
montaż Allen Leung, David M. Richardson
muzyka Lo Ta-Yu, Chan Fai Young
obsada Chow Yun-Fat, Sylvia Chang, Tang Wei, Eason Chan, Cheung Siu-Fai, Wang Ziyi
produkcja Edko Films, Beijing Hairun Pictures, Zhejiang Unique Media, LeVision Pictures, Sun Entertainment Culture, Media Asia Films, Milkyway Image, China Movie Channel, IQIYI Motion Pictures, Huaxia Film Distribution
właściciel praw Edko Films Ltd.
język kantoński, mandaryński, angielski
barwa kolor