English

Boyhood

Richard Linklater
USA 2014 / 166’

Richarda Linklatera zawsze interesował upływ czasu. Temat ten obecny był już w jego słynnej trylogii, a w Boyhood zostaje genialnie rozwinięty. W najnowszym filmie twórca pokazuje 12 lat z życia pewnej rodziny. Oglądamy głównego bohatera Masona, jego siostrę graną przez córkę reżysera Lorelei oraz rozwiedzionych rodziców (Patricia Arquette i Ethan Hawke). Film był kręcony przez 39 dni w ciągu 12 lat – z tymi samymi dorastającymi dziećmi i starzejącymi się na naszych oczach aktorami. Boyhood to ewenement w historii amerykańskiego kina – przeczy typowej „magii kina”, radzi sobie bez trików charakteryzacji i na nowo definiuje granice między dokumentem i fikcją. W warstwie fabularnej pozostaje fascynującym dramatem rodzinnym, filmem o bolesnym dorastaniu, przepełnionym nostalgią za bezpowrotnie utraconym okresem chłopięctwa. Potwierdza też mistrzostwo Linklatera w opowiadaniu o zwykłych ludziach i ich codziennych sprawach, ugruntowując jego pozycję jako jednego z najważniejszych niezależnych reżyserów amerykańskich.

Urszula Śniegowska

nagrody

Berlin IFF 2014 - Best Director; SXSW FF 2014 - Louis Black/Lone Star Award; Seattle IFF 2014 - Best Film, Best Director

Richard Linklater

Urodzony w 1960 roku w Teksasie reżyser i scenarzysta. Znany z filmów o młodocianych nieudacznikach (Slacker, Uczniowska balanga, SubUrbia) oraz komediodramatów o męsko-damskich relacjach (trylogia z Julie Delpy i Ethanem Hawkiem, obejmująca Przed wschodem słońca, Przed zachodem słońca i Przed północą). Początkowo eksperymentował z formą, później zaczał się posługiwać estetyką mainstreamową, choćby w filmie Szkoła rocka. Wielokrotnie nagradzany w Stanach, działacz na rzecz środowiska filmowców niezależnych, założyciel i prezes Austin Film Society.

Wybrana filmografia

1991 Slacker

2001 Tape / Taśma

2008 Ja i Orson Welles / Orson Welles and I

2011 Bernie

2013 Przed północą / Before Midnight

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Richard Linklater
scenariusz Richard Linklater
zdjęcia Lee Daniel, Shane F. Kelly
montaż Sandra Adair
obsada Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke, Lorelei Linklater
producent Richard Linklater, Jonathan Sehring, John Sloss,Cathleen Sutherland
produkcja IFC Productions, Detour Filmproduction
polski dystrybutor UIP
język angielski, hiszpański