English

Szalona miłość

Jessica Hausner
Amour fou
Austria, Luksemburg, Niemcy 2014 / 96’

Berlin, sam środek epoki romantyzmu. Młody poeta Heinrich von Kleist pragnie prawdziwą miłością zwyciężyć nieuchronność śmierci. Znudzony ziemską egzystencją i trywialnością codziennego życia poszukuje towarzyszki, która popełniłaby z nim samobójstwo z miłości. Niepowodzeniem kończą się próby przekonania kuzynki Marie, wyjątkowo sceptycznej wobec oryginalnej propozycji artysty. Heinrich poznaje jednak Henriette – prostą kobietę, żonę znajomego przedsiębiorcy. Henriette jest przekonana o swoim uczuciu wobec poety, z początku nie ma jednak odwagi spełnić jego prośby. Sytuacja zmienia się, gdy dziewczyna dowiaduje się, że cierpi na nieuleczalną chorobę. Szalona miłość to film bardzo teatralny, zamknięty w starannych, statycznych kadrach, ale dzięki tej manierze osobliwa komedia romantyczna (jak nazywa ją sama reżyserka) staje się absurdalnie zabawna.

Katarzyna Wolanin

Jessica Hausner

Urodziła się w 1972 roku w Wiedniu. Ukończyła reżyserię na Wiedeńskiej Akademii Filmowej. W 1999 roku wraz z Barbarą Albert, Antoninem Svobodą i Martinem Gschlachtem założyła firmę producencką Coop99. Jej pierwsze pełnometrażowe fabuły, Lovely Rita i Hotel, miały swoją premierę na MFF w Cannes. Za Lourdes reżyserka otrzymała nagrodę FIPRESCI na MFF w Wenecji i Grand Prix MFF w Warszawie.

Wybrana filmografia

2001 Lovely Rita

2004 Hotel

2009 Lourdes

2014 Szalona miłość / Amour fou

Twórcy

reżyseria Jessica Hausner
scenariusz Jessica Hausner
zdjęcia Martin Gschlacht
montaż Karina Ressler
muzyka Uwe Haußig, Nicolas Tran Trong, Michel Schillings
obsada Birte Schnöink, Christian Friedel, Stephan Grossmann, Sandra Hüller, Holger Handtke, Barbara Schnitzler, Alissa Wilms, Paraschiva Dragus, Peter Jordan, Katharina Schüttler, Gustav Peter Wöhler, Marie-Paule von Roesgen, Marc Bischoff
producent Martin Gschlacht, Antonin Svoboda, Bruno Wagner, Bady Minck, Alexander Dumreicher-Ivanceanu, Philippe Bober
produkcja Coop99 Filmproduktion, AMOUR FOU Luxembourg, Essential Film
polski dystrybutor Spectator
język niemiecki