English

Dziewczynka z kotem

Asia Argento
Misunderstood / Incompresa
Włochy, Francja 2014 / 110’

W scenografii nostalgicznie wystylizowanej na początek lat 90. żyje dziewięcioletnia Aria, która desperacko pragnie miłości swoich rodziców. Ci właśnie rozstają się w atmosferze skandalu i pretensji. Każde z nich – rozwiązła, dekadencka matka pianistka i zakochany w sobie ojciec, gwiazdor kina – więcej uwagi poświęcają córkom z poprzednich związków i samym sobie. Dziewczynka miota się więc między apartamentami rodziców, nigdzie nie znajdując zrozumienia, czułości i stabilizacji, co tylko potęguje poczucie wyobcowania. Dziewczynka z kotem pokazuje smutny los odtrąconego, niekochanego dziecka i okrutny egoizm bezmyślnych rodziców. Ale to też film przesiąknięty absurdalnym, ostrym humorem i kiczem, który może przypaść do gustu sympatykom twórczości Wesa Andersona czy Todda Solondza. Reżyserka Asia Argento zapewnia, że mimo wielu podobieństw Dziewczynka z kotem nie jest dziełem autobiograficznym.

Katarzyna Wolanin

nagrody

Italian National Syndicate of Film Journalists 2014 - Guglielmo Biraghi Award - Special Mention (Giulia Salerno)

Asia Argento

Urodziła się w 1975 roku w Rzymie. Pochodzi z filmowej rodziny. Jej ojcem jest słynny reżyser Dario Argento, a matką – aktorka Daria Nicolodi. Swoją przygodę z filmem rozpoczęła w wieku dziewięciu lat. Dziś ma na swoim koncie ponad 40 ról w kinie i telewizji, wiele nagród oraz trzy filmy pełnometrażowe, które sama wyreżyserowała. Pisze także powieści i opowiadania.

Filmografia

2000 Scarlet Diva

2005 Le Livre de Jérémie / The Heart Is Deceitful Above All Things

2014 Dziewczynka z kotem / Incompresa / Misunderstood

Twórcy

reżyseria Asia Argento
scenariusz Asia Argento, Barbara Alberti
zdjęcia Nicola Pecorini
montaż Filippo Barbieri
muzyka Brian Molko, Asia Argento, James Marlon Magas, Gilles Weinzaepflen, Justin Pearson, Luke Henshaw, Gabriel Serbian
obsada Anna Lou Castoldi, Charlotte Gainsbourg, Gabriel Garko, Giulia Salerno
producent Guido De Laurentiis, Lorenzo Mieli, Mario Gianani, Eric Heumann, Maurice Kantor
produkcja Wildside, Paradis Films, Orange Studio
właściciel praw Other Angle Pictures – Orange Studio
język włoski, francuski