English

Lewiatan

Andrey Zvyagintsev
Leviathan
Rosja 2014 / 141’

Kolia wraz z rodziną – synem z pierwszego małżeństwa i drugą, młodą żoną – mieszka w małej miejscowości nad Morzem Barentsa na północy Rosji. Jest właścicielem domu, przy którym prowadzi skromny warsztat samochodowy. Jego ziemia staje się obiektem pożądania potężnego burmistrza, który chce odebrać mu teren, żeby sprzedać go z dużym zyskiem. Mężczyzna postanawia walczyć o swój dobytek, w czym ma mu pomóc przyjaciel, cwany prawnik z Moskwy. Tytułowy Lewiatan to monumentalny szkielet wieloryba, który wrósł w smętny, szary krajobraz wybrzeża. Ma on też znaczenie symboliczne. Reżyser, pisząc scenariusz swojego ostatniego filmu, sięgnął nie tylko po Biblię i przypowieść o Hiobie, lecz także po traktat Thomasa Hobbesa, w którym filozof dowodzi, że jedynym sposobem na uniknięcie zła jest przekazanie władzy absolutnej w ręce suwerena. Historia Kolii to smutne zderzenie aspiracji jednostki z rosyjską rzeczywistością oraz epicki, głęboki obraz ludzkiej bezsilności i tragedii, której w tych okolicznościach nic nie może powstrzymać.

Katarzyna Wolanin

nagrody

Cannes IFF 2014 - Award for Best Screenplay

Andrey Zvyagintsev

Urodził się w w 1965 roku w Nowosybirsku. Po ukończeniu szkoły teatralnej grywał niewielkie role w tamtejszym teatrze młodego widza. Pod koniec lat 80. przyjechał do Moskwy, gdzie ukończył wydział aktorski w słynnej Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej (GITIS). Na początku lat 90. związał się z teatrem, po 2000 roku – z telewizją. Punktem zwrotnym w jego karierze okazał się pełnometrażowy film Powrót, nagrodzony Złotym Lwem na MFF w Wenecji. Dzisiaj należy do czołówki europejskich reżyserów. Jego filmy zdobyły ponad 30 nagród na całym świecie.

Wybrana filmografia

2003 Powrót / Wozwraszczenije / The Return

2007 Wygnanie / Izgnanie / The Banishment

2011 Elena

2014 Lewiatan / Leviafan / Leviathan

Twórcy

reżyseria Andrey Zvyagintsev
scenariusz Oleg Negin, Andrey Zvyagintsev
zdjęcia Mikhail Krichman
montaż Anna Mass
muzyka Philip Glass
obsada Alexey Serebryakov, Elena Lyadova, Vladimir Vdovitchenkov, Roman Madyanov, Anna Ukolova, Alexey Rozin, Sergey Pokhodaev
producent Alexander Rodnyansky, Sergey Melkumov
produkcja Non-Stop Production
polski dystrybutor Against Gravity
język rosyjski