English

Sobowtór

Richard Ayoade
The Double
Wielka Brytania 2013 / 93’

Luźna adaptacja noweli Fiodora Dostojewskiego, przywodząca na myśl najlepsze filmy Terry’ego Gilliama oraz Charliego Kaufmana. Główny bohater Simon James jest nieustannie lekceważony przez szefa oraz ignorowany przez dziewczynę, którą kocha. Pragnie pokazać swój talent i uzewnętrznić emocje, ale przez chorobliwą nieśmiałość staje się coraz bardziej niewidoczny dla otoczenia. Pewnego dnia w firmie pojawia się jego sobowtór – James Simon, bezkompromisowy, charyzmatyczny kobieciarz, który stopniowo zaczyna wypierać Simona z jego własnego życia. Reżyser Richard Ayoade (Moja łódź podwodna, 11. i 12. NH) wykorzystuje klaustrofobiczne, ciasne korytarze oraz przyciemnione pomieszczenia pełne retrofuturystycznej scenografii, by dosadniej ukazać proces pogrążania się Simona w niemocy i szaleństwie. Jednocześnie z zadziwiającą lekkością i humorem buduje groteskowy świat, w którym neurotyczny bohater zostaje zmuszony do heroicznej walki nie tylko o uznanie w oczach ukochanej, ale i o swoje życie. Walki, którą musi stoczyć sam ze sobą.

Adam Horowski

Richard Ayoade

Urodzony w 1977 roku w Londynie. Studiował prawo w Cambridge, gdzie był przewodniczącym klubu satyrycznego Footlights, w którym stawiało pierwsze kroki wielu brytyjskich komików (m.in. członkowie grupy Monty Python). Dziś jest cenionym aktorem, komikiem, prezenterem telewizyjnym, scenarzystą i reżyserem. W 2014 roku otrzymał nagrodę telewizyjną BAFTA za występ w serialu Technicy-magicy.

Wybrana filmografia

2004 AD/BC: A Rock Opera

2006 Horrificata Illuminata (short)

2006 Darkplace Illuminatum (short)

2008 Arctic Monkeys at the Apollo (doc.)

2010 Moja łódź podwodna / Submarine

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Richard Ayoade
scenariusz Richard Ayoade, Avi Korine
zdjęcia Erik Wilson
montaż Nick Fenton, Chris Dickens
muzyka Andrew Hewitt
obsada Jesse Eisenberg, Mia Wasikowska, Wallace Shawn, Noah Taylor, Yasmin Paige, Cathy Moriarty, Phyllis Somerville, James Fox
producent Robin C. Fox, Amina Dasmal
produkcja Alcove Entertainment, Film4, British Film Institute
właściciel praw Protagonist
język angielski