English
zaloguj / zarejestruj

Ofelie. Ikonografie szaleństwa

Zorka Wollny
Ophelias. The Iconography of Madness
Polska 2014 / 51’

W surowych wnętrzach tymczasowej siedziby wrocławskiego Muzeum Współczesnego kilka aktorek staje przed jednym z najambitniejszych zadań w karierze. W środowisku teatralnym rola Szekspirowskiej Ofelii jest uważana za jednocześnie prestiżową i niezwykle wymagającą. Na polecenie artystki Zorki Wollny aktorki wygłaszają kolejno przedśmiertny monolog bohaterki, który bywa uznawany za przenikliwą analizę kobiecej duszy.

Piotr Czerkawski

Zorka Wollny

Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie jest asystentką w Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 2002 roku współtworzy Fundację 36,6. Mieszka i pracuje w Berlinie. Oprócz serii onirycznych filmów ma w swoim dorobku cykl performance'ów choreograficznych realizowanych dla instytucji muzealnych oraz koncerty (powstają zazwyczaj we współpracy z Anną Szwajgier). W 2010 roku magazyn sztuki Arteon przyznał jej tytuł Artystki Roku.

Filmografia

2004 Martwa natura (short)

2008 Lulu (short)

2009 Czarny film (short)

2013 Ofelie. Ikonografie szaleństwa (short)

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Zorka Wollny
scenariusz Zorka Wollny
zdjęcia Małgorzata Mazur, Grzegorz Mart
montaż Małgorzata Mazur
obsada Monika Dąbrowska, Ewa Domańska, Anna Ilczuk, Marta Kalmus-Jankowska, Elżbieta Karkoszka, Krystyna Łubieńska, Karolina Porcari/Katarzyna Misiewicz, Agnieszka Radzikowska, Małgorzata Rudzka, Bożena Stryjkówna
produkcja Muzeum Współczesne Wrocław
właściciel praw Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
źródło kopii Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
język polski
barwa kolor