English

Chłopiec z żabą

Bartek Bartos, Piotr Bartos
Boy With a Frog
Polska 2014 / 73’

Wyraziste kino społeczne osadzone w realiach Wrocławia. Reżyserzy zestawiają nędzną egzystencję swoich bohaterów z konsumpcyjnym blichtrem centrum handlowego. Grupa młodych chłopaków – niczym współcześni Los Olvidados z klasyka Luisa Buñuela – robi, co może, by przetrwać w miejskiej dżungli. Pozbawieni wsparcia rodziny nastolatkowie imają się dorywczych prac bądź drobnych kradzieży. W jednej z najlepszych scen filmu wykorzystują naiwność ludzi i zarabiają jako kolędnicy. Reżyserzy nie próbują wzbudzać litości ani manipulować reakcjami widzów, lecz pozwalają przemówić sugestywnym obrazom. Chwilami w Chłopcu z żabą cynizm ustępuje miejsca młodzieńczej euforii, a gorzki realizm przełamują ujęcia rodem z teledysku. Umiejętność dyskretnej obserwacji i emocjonalna powściągliwość reżyserów sprawia, że trudno przewidzieć, jak potoczą się dalsze losy bohaterów.

Piotr Czerkawski

Bartek Bartos

Urodzony w 1979 roku. Reżyser, producent, scenarzysta teledysków, filmów reklamowych, programów kulturalnych i rozrywkowych. Absolwent kierunku organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wraz ze swoim bratem zrealizowal pełnometrażowy film Chłopiec z żabą. Założyciel i szef studia filmowego MANIFIESTA we Wrocławiu, którego celem jest produkcja kina autorskiego.

Wybrana filmografia

2013  Children of the Sun (co-dir.)

2014 Inwentaryzacja (co-dir.)

2014  Chłopiec z żabą / Boy With a Frog (co-dir.)

Piotr Bartos

Urodzony w 1984 roku. Artysta, autor instalacji i performance'ów. Reżyser i operator. Współtwórca rysunków i fotografii do książki Taniec w skorupkach Tomka Tryzny. Swoje eksperymentalne wideo-arty pokazuje w TVP Kultura.

Wybrana filmografia

2008 Odpowiedzi, na które nie ma pytań

2014 Egzul (co-dir.)

2014 Chłopiec z żabą / Boy with a Frog (co-dir.)

Twórcy

reżyseria Bartek Bartos, Piotr Bartos
scenariusz Bartek Bartos, Piotr Bartos
zdjęcia Bartek Bartos, Piotr Bartos
montaż Bartek Bartos, Piotr Bartos
muzyka Katrzyna Borek, Wojciech Orszewski
producent Agnieszka Papiewska
produkcja Manifiesta , Odra- Film
właściciel praw POP-TV
źródło kopii POP-TV
język polski
barwa kolor