English

Dzikie historie

Damián Szifrón
Wild Tales / Relatos salvajes
Argentyna, Hiszpania 2014 / 122’

Społeczne nierówności, poczucie niesprawiedliwości i ciągłe wyzwania, które stawia współczesny świat – to wszystko u wielu ludzi wywołuje stres i depresję. Nic dziwnego, że niektórym zdarza się eksplodować. To właśnie o nich jest film Szifróna, pokazujący, jak cienka granica oddziela cywilizowany bunt od szaleństwa. Dzikie historie to opowieść o ludziach w chwilach słabości, o nerwowych załamaniach, momentach kryzysu i zemście. Pasażerowie samolotu w obliczu katastrofy odkrywają, że na pokładzie nie znaleźli się przez przypadek. Zwyczajna podróż samochodem zamienia się w makabryczny pościg. Niespodziewany powrót oprawcy z przeszłości daje okazję do wyrównania krzywd. Tragiczny błąd dziecka zmusza rodziców do ratowania go przed karą. Bezsilność wobec urzędniczego absurdu wywołuje zaskakującą reakcję. Zdradzona panna młoda na weselu postanawia zemścić się na swoim mężu. Dzikie historie to brawurowa komedia z dużą dawką czarnego humoru i społecznej refleksji.

Katarzyna Wolanin

Damián Szifrón

Urodził się w 1975 roku w Ramos Mejía w Argentynie. Ukończył studia filmowe na Universidad del Cine w Buenos Aires. W latach 2002-2003 stworzył dwa sezony nagradzanego serialu Los Simuladores. Jego pierwszy film Na dnie morza otrzymał wiele wyróżnień, m.in. na festiwalu w Mar del Plata i w San Sebastián. Kolejne jego pełnometrażowe tytuły i produkcje telewizyjne także odniosły duże sukcesy. Dzikie historie znalazły się w konkursie głównym w Cannes w 2014 roku.

Wybrana filmografia

2003 Na dnie morza / El fondo del mar / Bottom of the Sea

2005 Tiempo de valientes

2014 Szalone historie / Relatos salvajes / Wild Tales

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Damián Szifrón
scenariusz Damián Szifrón
zdjęcia Javier Julia
montaż Damián Szifrón, Pablo Barbieri
muzyka Gustavo Santaolalla
obsada Ricardo Darín, Oscar Martinez, Darío Grandinetti, Rita Cortese, Julieta Zylberberg, Érica Rivas, Leonardo Sbaraglia
producent Pedro Almodóvar, Augustín Almodóvar, Matias Mosteirin
produkcja El Deseo S.A., Instituto Nacional de Cine y Artes Audiovisuales (INCAA), Kramer & Sigman Films, Televisión Federal (Telefe)
polski dystrybutor Gutek Film
język hiszpański