English

Brakujące zdjęcie

Rithy Panh
The Missing Picture / L’image manquante
Kambodża, Francja 2013 / 92’

W latach 1975-1979 Kambodża była piekłem na ziemi. Tyran Pol Pot, stojący na czele Czerwonych Khmerów, zbudował jedno z najbardziej przerażających państw totalitarnych w historii. Obywateli pozbawiono domów, wolności i tożsamości, zmieniając ich w anonimowe trybiki w komunistycznej machinie. Ludzie umierali z głodu i wycieńczenia lub podczas masowych egzekucji. Reżyser Rithy Panh był tam i wciąż dręczą go wspomnienia. Pośród archiwalnych materiałów szuka obrazu, który dałby świadectwo tamtym wydarzeniom, wyraził i wykrzyczał ich sens. Nie znajduje go, więc włącza w swój film sceny odgrywane przez ludziki z gliny, których bajkowa prostota pozwala opowiedzieć o wymykającym się racjonalnemu rozumowaniu koszmarze. Całości akompaniuje wygłaszana zza kadru narracja: spokojna, ale na swój sposób natarczywa, złożona z powracających jak refren metafor. Nie brzmi ona jak historyczna relacja – bardziej jak spowiedź lub poemat.

Piotr Mirski

nagrody

Cannes IFF 2013 - Un Certain Regard Award; Ghent IFF 2013 - Special Mention; Istanbul IFF 2013 - FACE Award; Planete+ Doc FF - Amnesty International Award

Rithy Panh

Urodził się w 1964 roku w Phnom Penh, stolicy Kambodży. Jego młodość przypadła na okres krwawych rządów Czerwonych Khmerów. Pod koniec lat 70. udało mu się uciec do Tajlandii, a potem do Europy. We Francji ukończył Institut des Hautes Études Cinématographiques – uczelnię, w której kształcili się tacy słynni reżyserzy jak Louis Malle, Alain Resnais, Claire Denis czy Volker Schlöndorff. Rithy Panh kręci przede wszystkim filmy dokumentalne poświęcone trudnej historii Kambodży.

Filmografia

2000 Kraina wędrujących dusz / La Terre des âmes errantes / The Land of the Wandering Souls (doc.)

2003 S21-Maszyna śmierci Czerwonych Kmerów / S-21, la machine de mort Khmčre rouge / S21: The Khmer Rouge Death Machine (doc.)

2007 Nie można zawinąć żaru w papier / Le Papier ne peut pas envelopper la brais / Paper Cannot Wrap Ember (doc.)

2011 Duch, pan piekielnej kaźni / Duch, le maître des forges de l'enfer / Master of the Forges of Hell (doc.)

2013 Brakujące zdjęcie / L’Image manquante / The Missing Picture (doc.)

 

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Rithy Panh
scenariusz Rithy Panh, Christophe Bataille
zdjęcia Prum Mesa
montaż Rithy Panh, Marie-Christine Rougerie
muzyka Marc Marder
obsada Randal Douc
producent Catherine Dussart
produkcja Catherine Dussart Productions, Arte France, Bophana Production
polski dystrybutor Against Gravity
język francuski
barwa kolor i cz.-b.