English

Blue Ruin

Jeremy Saulnier
USA 2013 / 90’

Mieszkający w zdezelowanym pontiacu outsider Dwight odkrywa, że na wolność przedwcześnie wychodzi zabójca jego rodziców. Postanawia powrócić w rodzinne strony, aby zemścić się na winowajcy i ochronić pozostałych, dawno niewidzianych krewnych. Ponieważ niepozornemu, życiowo nieporadnemu mężczyźnie daleko do profesjonalnego mordercy, swój plan będzie realizował nieudolnie, chaotycznie i tak powoli, że w pewnym momencie obie strony konfliktu nie będą pewne, o co poszło... W kontekście wydarzeń w USA, gdzie liczba incydentów z bronią rośnie w niewyobrażalnym tempie, film Saulniera zyskuje nowy wymiar interpretacyjny. Mimo że na ekranie nie brakuje dosłownej brutalności, autor stara się unikać skojarzeń z horrorami gore spod znaku Eliego Rotha. W niskobudżetowym, nakręconym prawie w całości w jego rodzinnej Wirginii Blue Ruin są natomiast elementy sytuacyjnego humoru, ale reżyser stawia głównie na klimatyczne połączenie psychologicznego thrillera z poetyką kina arthouse’owego.

Anna Tatarska

nagrody

Cannes IFF 2013 - Director's Fortnight - FIPRESCI Prize; Gijon IFF 2013 - Best Director

Jeremy Saulnier

Pochodzi z Alexandrii w stanie Wirginia. Studiował w nowojorskiej Tisch School of the Arts. Wyreżyserował nagrodzony Wielką Nagrodą Jury na Slamdance krótki film Crabwalk. Jego fabularny debiut – komediowy horror Murder Party – wywołał entuzjazm wśród fanów gatunku. Z kolei Blue Ruin zrobił wrażenie także na krytykach, zdobywając m.in. nagrodę FIPRESCI w Cannes. Saulnier jest też operatorem, wielokrotnie współpracował m.in. z Mattem Porterfieldem (I Used to Be Darker).

Filmografia

1998 Goldfarb (short)

2004 Crabwalk (short)

2007 Murder Party

2013 Blue Ruin

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Jeremy Saulnier
scenariusz Jeremy Saulnier
zdjęcia Jeremy Saulnier
montaż Julia Bloch
muzyka Brooke Blaire, Will Blair
obsada Macon Blair, Devin Ratray, Amy Hargreaves, Kevin Kolack, Eve Plumb, David W. Thompson, Brent Werzner, Stacy Rock, Sidne Anderson
producent Anish Savjani, Richard Peete, Vincent Savino
produkcja Filmscience, Neighborhood Watch
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski