English

Zabić człowieka

Alejandro Fernández Almendras
To Kill a Man / Matar a un hombre
Chile, Francja 2014 / 82’

W historii kina nie brakuje samotnych mścicieli – Charles Bronson, Clint Eastwood, Uma Thurman... Chilijczyk Jorge, typowy samiec beta, nie pasuje do tego grona. Daleki od archetypu macho, pokornie spuszcza głowę, gdy zastrasza go herszt lokalnego gangu. Jego syn nie może przyjąć tego do wiadomości, kończy więc w szpitalu z przestrzeloną nogą. Prawdziwy horror zaczyna się, gdy po 18 miesiącach oprawca wychodzi z więzienia, pragnąc zemsty za „krzywdę”. Coraz poważniejsze groźby wiszą nad rodziną Jorge niczym klątwa. Tam, gdzie państwo nie pomaga obywatelom, bohater musi w końcu przyjąć rolę patriarchy. Jednak czy każdy jest w stanie zabić człowieka? Niespieszna, wyciszona obserwacja reżysera nie przybliża go do odpowiedzi. Choć narastające napięcie sugeruje konwencję thrillera, film Almendrasa leży na antypodach klasycznych opowieści o zemście. Nie ma tu wystrzałów i gonitw, jest ciemna noc i odwieczny dylemat – jak wybrać, gdy wszystkie możliwości są złe?

Robert Mróz

nagrody

Sundance FF 2014 - World Cinema Grand Jury Prize; Rotterdam IFF 2014 - KNF Prize; Fribourg IFF 2014 - Special Jury Prize, Don Quijote Prize; Miami IFF 2014 - Miami Future Cinema Critics Award; Cartagena de Indias IFF 2014 - FIPRESCI Award, Best Director Award; Rencontres du Cinéma Sud-Américain de Marseilles 2014 - Jury Special Award, Best Actor; IndieLisboa IFF 2014 - Feature Film Grand Prize City of Lisbon

Alejandro Fernández Almendras

Chilijczyk urodzony w 1971 roku, absolwent komunikacji społecznej na Universidad de Chile. Pracował jako krytyk filmowy, fotograf i dziennikarz. Zdecydował się jednak stanąć za kamerą, by przekuć w czyn swoje inspiracje Abbasem Kiarostamim, Hou Hsiao-hsienem i Pablem Trapero. Jego pełnometrażowy debiut zdobył nagrody na wielu festiewalach: na Sundance, w Hawanie, Viña del Mar i Punta del Este. Z kolei drugi film Sentados frente al fuego wyróżniono w San Sebastián i Tuluzie. Planuje dać widzom nieco wytchnienia, kręcąc komedię muzyczną.

Filmografia

2007 Lo que trae la lluvia (short)

2009 Huacho

2011 Sentados frente al fuego

2014 Zabić człowieka / Matar a un hombre / To Kill a Man

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Alejandro Fernández Almendras
scenariusz Alejandro Fernández Almendras
zdjęcia Inti Briones
montaż Alejandro Fernández Almendras, Soledad Salfate
muzyka Pablo Vergara
obsada Daniel Candia, Daniel Antivilo, Ariel Mateluna, Alejandra Yañez
producent El Remanso
produkcja Guillaume de Seille, Eduardo Villalobos
właściciel praw Film Factory Entertainment
język hiszpański