English

Ogród doskonały

Chris Haring, Mara Mattuschka
Perfect Garden
Austria 2013 / 80’

W ogrodzie tym panuje harmonia między materią a duchem, rozumem a ciałem. Każda utopijna grupa, tworząc podwaliny nowego świata, miała przed oczami biblijny obraz rajskiego ogrodu. Tutaj konkretyzuje się on pod postacią mrocznego baru Eden, w którym zegar wskazuje zawsze czwartą nad ranem, a jego skąpo odziani bywalcy komunikują się ze sobą za pomocą tańca. Ich ciała poruszają się w symbiozie ze sobą nawzajem i otoczeniem do momentu, w którym w ten hedonistyczny światek wkracza rosyjska mafia. Ogród idealny jest syntezą kina narracyjnego, psychoanalizy i tańca. Używam ciała zarówno jako instrumentu, jak i środka wyrazu – mówi Mattuschka – Istnieje idea ciała i rzeczywistość ciała, istnieje poczucie ciała. Im bardziej te rzeczy są uświadomione, tym bardziej ciało staje się instrumentem. Ciało jest dla mnie pędzlem, ołówkiem i pomysłem. Pełen ciasnych korytarzyków i słabo oświetlonych zakamarków bar Eden to figura nieświadomości, przestrzeń, w której odgrywane są treści trudne do wyrażenia słowami. 

Ewa Szabłowska

Chris Haring, Mara Mattuschka

Mara Mattuschka urodziła się w Bułgarii, od 1976 roku mieszka w Wiedniu, jest artystką, performerką i jedną z najciekawszych postaci w środowisku austriackiego filmu eksperymentalnego. Od połowy lat 80. tworzy niezwykle zmysłowe krótkie (16 mm) filmy rozgrywające się w ekscentrycznych światach, przywodzących na myśl produkcje Guya Maddina, Davida Lyncha czy Jana Švankmajera. Od 2003 roku współpracuje z Chrisem Haringiem, choreografem i tancerzem, pracującym w przeszłości z międzynarodowymi zespołami, m.in. z DV8 Physical Theatre (Londyn), Nikolais/Luis Dance Cie (USA) czy man act (Wielka Brytania). W 2005 roku wspólnie z Andreasem Bergerem, Thomasem Jelinkiem i Stephanie Cumming artysta założył Liquid Loft. Jest autorem choreografii do spektakli, które osiągnęły międzynarodowy sukces. Praca Posing Project B (The Art of Seduction) została nagrodzona Złotym Lwem na Biennale w Wenecji w 2007 roku.

Filmografia

1985 Upadek Tytanii / Der Untergang der Titania (short)

1987 Dziękuję, było miło / Danke, es hat mich sehr gefreut (short)

2008 Uciekające sushi / Running Sushi (short)

2009 Płonący pałac / Burning Palace (short)

2013 Ogród idealny / Perfect Garden (short)

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Chris Haring, Mara Mattuschka
scenariusz Mara Mattuschka, Chris Haring
zdjęcia Josef Nermuth
montaż Mara Mattuschka
muzyka Andreas Berger
obsada Luke Baio, Thales Weilinger, Ian Garside, Simone Truong, Alexander E. Fennon, Rachel Odena, Anna Maria Nowak, Stephanie Cumming
producent Mara Mattuschka, Chris Haring
właściciel praw Sixpack Films
język angielski