English

Historia strachu

Benjamín Naishtat
History of Fear / Historia del miedo
Argentyna, Francja, Urugwaj, Niemcy, Katar 2014 / 79’
Nagroda FIPRESCI w Konkursie Nowe Horyzonty

Dźwięk helikoptera, z którego nadawany jest komunikat o nakazie eksmisji dla całej dzielnicy slumsów, budzi niepokój wśród zamożnych obywateli. To oni, żyjący na pobliskim zamkniętym osiedlu, mają przecież najwięcej do stracenia. Dlatego coraz częstsze przerwy w dostawie prądu, dym widoczny na niebie oraz przenikliwy, dochodzący z dala odór palonych śmieci skutecznie zaszczepiają w ich podświadomości poczucie zbliżającego się chaosu. Pewnego upalnego wieczoru, kiedy podczas kolacji na świeżym powietrzu zgasną światła, atmosfera paranoi sięgnie zenitu, a bohaterowie zapragną, by strach wreszcie ujawnił swoje oblicze. Benjamín Naishtat w swoim pełnometrażowym debiucie posługuje się luźną narracją, by tym precyzyjniej obnażyć kruchość fundamentów, na jakich budowane jest nasze poczucie bezpieczeństwa. Oszczędne dialogi, umiejętne wykorzystanie warstwy dźwiękowej oraz liczne niedopowiedzenia podsycają grę wyobraźni, której siłą napędową okazuje się strach przed utratą tego, co uznajemy w życiu za najcenniejsze.

Adam Horowski

Benjamín Naishtat

Urodzony w 1986 roku w Buenos Aires, absolwent tamtejszej szkoły filmowej. W latach 2009-2011 był gościem Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej Le Fresnoy we Francji, gdzie zrealizował kilka krótkich metraży. W 2011 roku na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Buenos Aires otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy film krótkometrażowy za El juego. Historia strachu – jego pełnometrażowy debiut – po raz pierwszy została zaprezentowana w sekcji konkursowej tegorocznego Berlinale.

Wybrana filmografia

2008 Estamos bien (short)

2010 El juego / The Game (short)

2011 Historia del mal (short)

2014 Historia strachu / Historia del miedo / History of Fear

Twórcy

reżyseria Benjamín Naishtat
scenariusz Benjamín Naishtat
zdjęcia Soledad Rodríguez
montaż Fernando Epstein, Andrés Quaranta
dźwięk Fernando Ribero, Julia Huberman
obsada Jonathan Da Rosa, Tatiana Giménez, César Bordón, Claudia Cantero, Mara Bestelli, Valeria Lois, Elsa Bois, Mirella Pascual
producent Benjamín Doménech, Santiago Gallelli
produkcja Rei Cine
właściciel praw Visit Films
język hiszpański