English
zaloguj / zarejestruj

Yello + Lightmaker

Anka Schmid, Dieter Meier
Szwajcaria 2001, 2005 / 145’

Yello, reż. Anka Schmid, Szwajcaria 2005, 58’

Działająca prężnie po dziś dzień grupa Yello w składzie: Boris Blank i Dieter Meier to z pewnością najsłynniejszy obok banków i czekolady eksportowy produkt made in Switzerland. Trwający niecałą godzinę dokument Anki Schmid stanowi próbę zrozumienia fenomenu tej niezwykłej formacji, którą wymienia się jednym tchem obok Kraftwerk i The Residents jako pionierów sceny elektronicznej. Realizująca teledyski i zajmująca się wideo-artem reżyserka dużą wagę przykłada do wizualnej strony dokumentu. Rozmowy z Blankiem i Meierem, a także z osobami, z którymi przez lata współpracowali artyści, zilustrowane są fragmentami licznych, autorskich teledysków Yello – w tym niektórych powstałych jeszcze przed narodzinami MTV jako element futurystycznej scenografii koncertowej.

Lightmaker, reż. Dieter Meier, USA, Polska, Szwajcaria 2001, 87’

Historia skrzypka, który by odnaleźć ukochaną, wyprawia się do Podziemnego Królestwa Cieni. Jedyny fabularny film w programie i prawdziwa gratka dla wielbicieli różnego rodzaju poloników. Do współpracy przy realizacji tej niezwykłej baśni dla dorosłych lider Yello zaprosił Małgorzatę Potocką i Zbigniewa Zamachowskiego. Polskich aktorów znajdziemy także na drugim planie, autorem zdjęć jest Przemysław Skwirczyński, a scenografii – Tadeusz Kosarewicz. Nakręcony w latach 80. film z powodów technicznych przez ponad dekadę utknął w postprodukcji. Jego premiera odbyła się ostatecznie w 2001 roku na festiwalu w Berlinie. Jednak niezadowolony z efektu końcowego Dieter Meier przystąpił do ponownych prac nad obrazem i w 2011 roku zaprezentował jego reżyserską wersję.

Anka Schmid

Urodziła się w 1961 roku w Zurychu. Od 1981 roku zajmuje się realizacją filmów krótkometrażowych i wideoklipów. W latach 1984–1990 studiowała w Akademii Filmu i Telewizji w Berlinie, z roczną przerwą na pobyt w USA w 1989 roku, gdzie wzięła udział w realizacji dokumentu Techqua Ikachi, Land – mein Leben (Techqua Ikachi: Land – My Life). Po studiach podróżowała po świecie, by w 1998 roku ponownie osiąść na stałe w Szwajcarii. Od 2005 roku obok twórczości stricte filmowej pochłania ją sztuka wideo-art i filmy eksperymentalne, które realizuje we współpracy z innymi artystami jako Kollektiv Marinka.

Wybrana filmografia

1989 Techqua Ikachi, Land – mein Leben / Techqua Ikachi: Land – My Life (co-dir., doc.)

1996 Magic Matterhorn (doc.)

2002 ABC Sound Alphabet (doc.)

2005 Yello (doc.)

2009 Isa Hesse-Rabinovitch – Das grosse Spiel Film (doc.)

2011 Mit dem Bauch durch die Wand / Against All Odds (doc.)

Dieter Meier

Lider kultowej formacji Yello swoją karierę zaczynał pod koniec lat 60. jako eksperymentalny filmowiec, a jego wczesne prace prezentowane były m.in. w sekcji Quinzaine des Réalisateurs na festiwalu w Cannes i w ramach nie mniej słynnej wystawy documenta 5 w Kassel. W 1979 roku wraz z Borisem Blankiem założył duet Yello. Jego dziełem jest identyfikacja wizualna zespołu i związane z nią liczne wideoklipy, które nagradzano m.in. na targach MIDEM (Marché International du Disque et de l’Edition Musicale) w Cannes. Jeden z nich – Pinball Cha Cha – trafił do zbiorów nowojorskiego Museum of Modern Art.

Wybrana filmografia

1969 Paperfilm 7 Selfportrait

1972 81’000 Units (short)

1981 Jetzt und Alles

2001 Lightmaker

Opracowanie: Rafał Pawłowski