English

Funky New Orleans

parada, koncert & jam session

Nowy Orlean – ta nazwa wywołuje wiele skojarzeń: oryginalna i słynna na cały świat miejscowa kuchnia, pełna czaru zabudowa 300-letniej starówki Dzielnicy Francuskiej czy też  legendarna, żyjąca dnem i nocą ulica Bourbon Street. Jednak inna rzecz kojarzy się z tym miejscem absolutnie na pierwszym miejscu. To historyczne, największe miasto stanu Luizjana, położone w bagnistej delcie rzeki Missisipi zajmuje szczególne miejsce w kulturze całego świata – to właśnie tam, na początku XX wieku z połączenia bluesa, ragtime'u i muzyki europejskiej narodził się jazz. I Nowy Orlean wciąż żyje swoją tradycją – swoista, pierwotna odmiana jazzu nadal tu dominuje, roztańczone ulice są bez przerwy wypełnione pulsującymi dźwiękami instrumentów dętych i perkusjonaliów, których nie da się porównać z niczym innym, zewsząd emanuje tam energia mieszkańców, żyjących mieszanką tradycji europejskiej, afrykańskiej i rdzennie amerykańskiej. To miasto legenda, którego ducha nie była w stanie złamać nawet niszczycielska siła huraganu Katrina w 2005 roku.

Tradycja Nowego Orleanu ciągle żyje – nie tylko w klubach i na salach koncertowych, ale także na ekranie. To właśnie jej głosem jest Woody Allen, który sam będąc jazzowym muzykiem, każdy swój film uzupełnia pochodzącą stamtąd muzyką. To miasto i jego atmosfera pojawia się i przenika między innymi takie filmy jak Easy Rider Dennisa Hoppera, Harry Angel Alana Parkera, Pretty Baby Luise Malle'a czy Dzikość serca Davida Lyncha oraz jest bohaterem doskonałego telewizyjnego Treme, który wielu widzów i krytyków uważa za najlepszy serial ostatniej dekady.

Na tegorocznym festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty będzie można poczuć atmosferę tego miejsca i zanurzyć się w radosnej muzycznej atmosferze Luizjany. 26 lipca odbędzie się wydarzenie szczególne – od Kina Nowe Horyzonty aż do Arsenału, w którym mieści się scena muzyczna festiwalu, przejdzie parada uliczna, która przywoła ducha najsłynniejszych nowoorleańskich świąt, takich jak Mardi Gras czy Dnia świętego Józefa i wszystkich innych wielkich parad  Nowego Orleanu, kiedy to mieszkańcy miasta jednoczą się z muzykami i wędrują ulicami miasta wspólnie śpiewając i tańcząc w tych eksplozjach radości, energii oraz hołdu muzyce i tradycji tego zakątka świata. Wrocławski zespół Funky New Orleans, który muzycznie poprowadzi tę paradę, sięga po dziedzictwo tego jedynego w swoim rodzaju miasta. W muzyce formacji słychać puls czarnego lądu, a w powietrzu unosi się duch voodoo – trudno o bardziej pikantną dźwiękową mieszankę. W ich utworach można usłyszeć elementy funk, soul, tradycyjnego i nowoczesnego jazzu, co sprawia, że w zasadzie każdy słuchacz muzyki rozrywkowej znajdzie tam coś dla siebie. Inspiracją dla wrocławskich muzyków są wielkie nazwiska nowoorleańskiej muzyki z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, takie jak Dr. John, Allen Toussaint, The Meters czy cała plejada pochodzących stamtąd zespołów brassowych.

Muzycy Funky New Orleans na co dzień współpracują z czołówką wrocławskich zespołów, takich jak HooDoo Band, Miloopa, Öszibarack, Sinusoidal czy Bartek Miarka Band. Trzon zespołu to Tomasz Nitribitt (głos, perkusjonalia), Andrzej Waśniewski (piano, hammond), Andrzej Stagraczyński (gitara basowa), Łukasz Kowalczyk (perkusja) i Mateusz Słowiński (gitara). Podczas parady na instrumentach dętych zagrają Tomek Kasiukiewicz (puzon), Grzegorz Pastuszka (suzafon), Robert Kamalski (saksofon) i Janek Michalec (trąbka).

Parada zakończy się na festiwalowej scenie w Arsenale, na której muzycy zagrają koncert i wezmą udział we wspólnym jam session.