English

Roni Size & MC Dynamite

Na pewno brytyjska, a w dużej mierze także i światowa muzyka taneczna, nie istniałaby w obecnej formie, gdyby nie Roni Size – producent, którego wkład w rozwój i upowszechnienie wcześniej undergroundowych odmian techno jest nie do przecenienia. To bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci sceny drum'n'bass i jungle ze Zjednoczonego Królestwa, z bogatym dorobkiem rozciągającym się na wiele wydawnictw, projektów i płyt. Jego działalność jako producenta, założyciela prestiżowej wytwórni Full Cycle i jednej z najważniejszych figur undergroundu oraz pionierskie osiągnięcia czynią z niego nie tylko doskonałego i uznanego muzyka, ale także światowej sławy ikonę sceny muzyki tanecznej.

Urodzony w rodzinie imigrantów z Jamajki Roni Size dorastał w St Andrews – przedmieściu Bristolu, które było też domem takich sław jak Tricky czy Massive Attack, gdzie chłonął całą gamę muzycznych doświadczeń – z rodzinnego domu wyniósł zainteresowanie reggae i bluesem, poznawał fundamenty hip-hopu na licznych koncertach, zaliczał całą masę sound-systemów, na których grano wszelkie odmiany techno, a swoje pierwsze muzyczne szlify zdobywał grając w miejscowych klubach. Wydalony ze szkoły w wieku 16 lat wiedział już, że to właśnie tworzenie muzyki jest jego podstawowym celem i po zakupie miksera stworzył własne domowe studio, w którym składał pierwsze bity i miksy – na początku utrzymane w estetykach ragga i house. Zaledwie kilka lat wystarczyło, by stał się jedną z najważniejszych postaci rytmicznej tanecznej elektroniki. Pierwsze wydane przez niego single ukazywały jego pociąg do eksperymentowania i już na nich zwrócił się w stronę autorskiego podejścia do kompozycji.

Wydany w 1997 roku album New Forms jego kolektywu Reprazent okazał się być jedną z tych przełomowych płyt, które stały się nie tylko kamieniami milowymi dla konkretnego gatunku, ale zapoczątkowały nową muzyczną erę. Utwory, które się na niej znalazły były wręcz rewolucyjne pod względem wykonawczym i formalnym – wraz ze współpracownikami Size połączył klasyczne drum'n'bassowe kompozycje ze strukturą rockowych piosenek, co w tamtych czasach było absolutną nowością. W samej warstwie muzycznej były równie innowacyjne – to nie był już tylko prosty i ekstremalny bit, ale wybuchowa gatunkowa mieszanka, czerpiąca garściami z rożnych stylów – przede wszystkim z jazzu i soulu. Size przeniósł drum'n'bass na zupełnie nowy poziom, gdzie umiejętnie połączył z tanecznym rytmem wokale, żywe instrumentarium i jazzowy feeling. Dzięki temu wydawnictwu drum'n'bass odkryło całe nowe pokolenie słuchaczy. Sukces tego debiutanckiego krążka artysty już na samym początku kariery postawił go w gronie odnowicieli techno i wywindował na czołową pozycję wśród wszystkich producentów drum'n'bassu.

Każda kolejna płyta Roniego była wydarzeniem, docenianym zarówno przez siedzących głęboko w niezależnej scenie słuchaczy, jak i przez mainstreamowych krytyków. Jego utwory, odkrywające nowe ścieżki, zadziwiające bogactwem elektronicznych tekstur, wyjątkowym współgraniem samplerów i klasycznych instrumentów, wciąż zaskakują swoją świeżością i oryginalnością. Czasem potrafią być agresywne i pełne pierwotnej energii – tak jak najcięższe gatunki metalu, inne bywają delikatne jak muzyka kameralna, a w każdym przypadku stanowią wzorcowe przykłady jak połączyć krańcową prostotę rytmu z zawiłymi rozwiązaniami brzmieniowymi i kompozycyjnymi.

Roni Size wciąż uznawany jest za niekwestionowanego monarchę świata basowej muzyki. Po ponad dwóch dekadach od czasu, kiedy jungle i drum'n'bass zawładnęły brytyjskimi parkietami, Size pozostaje wciąż oddanym entuzjastą tych gatunków, przyczyniając się do ich ewolucji. Minęło już prawie dwadzieścia lat od jego debiutu na klubowych scenach, a jego muzyka wciąż brzmi tak, jakby pochodziła z przyszłości.

Roni Size zagra na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 21 lipca w towarzystwie MC Dynamite.

Dynamite MC, czyli Dominic Smith, to jedno z najważniejszych nazwisk na światowej didżejskiej scenie. Swoją drogę muzyczną rozpoczął od grania jungle i drum'n'bassu, ale z czasem poszerzył swoje aktywności również na sferę hip-hopu czy reggae. Początkowo znany z prezentowania muzyki w pirackim radiu Krush FM, wyszedł na szersze wody po spotkaniu z legendarnym Ronim Size, z którym po stworzeniu kolektywu Reprazent wydał w 1997 roku New Forms – jedną z najbardziej przełomowych płyt dla całej muzyki tanecznej. Przez wszystkie lata jego obecności na scenie udało mu się współpracować ze sporym gronem światowej klasy artystów – między innymi z Krafty Kuts, The Nextmen (Round of Applause, Blood & Fire), DJ Skitz, Sinden, Switch, Andy C, DJ Zinc, Missile, DJ Friction czy Scratch Perverts – by wymienić tutaj tylko kilku z nich. Po latach od debiutu, wciąż pełen świeżości i pomysłowości w miksowaniu różnych gatunków, pozostaje niezrównaną sceniczną bestią, której live-acty potrafią poruszyć każdego.