English

Mikołaj Trzaska Mówi Movie

W trakcie muzycznej odsłony 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Mikołaj Trzaska zaprezentuje nowy międzynarodowy projekt dźwiękowo-filmowy stworzony specjalnie na festiwal. Jego premiera odbędzie się 25 lipca w Arsenale – Klubie Festiwalowym.

W projekcie „Mikołaj Trzaska Mówi Movie“ międzynarodowy kwintet zagra utwory, pochodzące z filmów Wojciecha Smarzowskiego. Usłyszymy także fragmenty muzyki, które nie weszły na ich ścieżki dźwiękowe, a zostały nagrane podczas muzycznych sesji do filmów: Róża, Dom zły oraz Drogówka.

Do swojego projektu Trzaska zaprosił wybitnych muzyków europejskiej sceny improwizowanej, z którymi współpracuje i koncertuje od lat. Na scenie Arsenału pojawi się z Markiem Sandersem i Olie Bricem, z którymi współtworzy Riverloam Trio, z Per-Ake Holmlanderem z orkiestry Resonance oraz z Johannesem Bauerem z kwartetu Petera Brotzmanna.

Tym razem usłyszymy zespół, grający muzykę towarzyszącą obrazom.

- Muzyka filmowa jest najbardziej intymną częścią mojej twórczości. Mam ukryty lęk przed eksponowaniem tych emocji i uczuć w życiu codziennym, ale w muzyce, jak u większości artystów, to wychodzi – mówi Trzaska. - Ta muzyka ma w sobie coś z dzielenia się ostatnimi okruchami, ostatnią skórką chleba. Zależy mi na tym, by w życiu wyciągać z kieszeni te okruchy i dzielić się nimi jak najcenniejszymi skarbami - wyjaśnił Mikołaj Trzaska w jednym z wywiadów.

Mikołaj Trzaska to kompozytor, saksofonista i klarnecista, jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny jazzowej i około jazzowej. Współtwórca buntowniczej polskiej odmiany jazzu – yassu (był jednym z członków-założycieli słynnej grupy Miłość oraz liderem grupy Łoskot), niedający się zaszufladkować. Potrafi zagrać radykalny free jazz, jak też zaprezentować przepuszczoną przez pryzmat jego osobistej wrażliwości artystycznej muzykę klezmerską, a równocześnie udanie współpracować z zespołami rockowymi i popowymi.

Od wielu lat współpracuje z Wojciechem Smarzowskim. Skomponował m.in. muzykę do filmów Róża, Dom zły i Drogówka oraz przedstawień Teatru Telewizji: Kuracja, Cztery Kawałki Tortu. Współpracował również z Borysem Lankoszem (Obcy VI), Szymonem Uliaszem i Magdaleną Gubałą (Ścinki) oraz Łukaszem Wylężałkiem (Muchy).

Trzaska jest także autorem muzyki do dokumentów, m.in. List do syna Iwony Bartólewskiej, czy Szklana pułapka Pawła Ferdka.

Skład projektu „Mikołaj Trzaska Mowi Movie”:

Mikołaj Trzaska – klarnety, saksofon;

Johannes Bauer – puzon;

Per Ake Holmlander – tuba;

Olie Brice - kontrabas;

Mark Sanders – perkusja

Więcej informacji o artyście na www.myspace.com/mikolajtrzaska