English

Minimatikon

Gabinet doktora Caligari to jedno z największych arcydzieł światowej kinematografii – ten niesamowity film grozy, będący jednym z pierwszych horrorów i thrillerów psychologicznych w historii kina, idealna realizacja estetyki niemieckiego ekspresjonizmu, nawet po prawie stu latach od premiery nie utracił swojej siły oddziaływania i nadal inspiruje artystów z różnych dziedzin sztuki. Ten obraz, będący realizacją niezwykłej wizji reżysera Roberta Wiene oraz scenarzystów Carla Mayera i Hans Janowitz, będzie można zobaczyć 24 lipca na Scenie Muzycznej festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty wraz z zagraną na żywo nową ścieżką dźwiękową, przygotowaną przez zespół Minimatikon.

Minimatikon to projekt szczególny, powołany do życia przez członków eksperymentalnego zespołu Orange The Juice. Zauroczona atmosferą Gabinetu doktora Caligari grupa, w składzie poszerzonym o dwóch dodatkowych muzyków z jazzowej formacji The Transgress, skomponowała i nagrała nowy, uwspółcześniony soundtrack do tego klasycznego filmu. Po podpisaniu umowy licencyjnej z firmą Vivarto, która jest dystrybutorem Gabinetu doktora Caligari w naszym kraju, muzyka formacji towarzyszy regularnym pokazom studyjnym i kinowym tego dzieła, stając się oficjalną ścieżką dźwiękową do tego obrazu w Polsce. Dźwięki Minimatikon radykalnie różnią się od tych, do których przyzwyczaili słuchaczy muzycy Orange The Juice – to już nie radykalne eksperymenty zanurzone w rockowym sosie, ale pełna smaczków, sampli i niespodziewanych zmian nastroju muzyka ilustracyjna, w doskonały sposób dopasowana do klimatu i atmosfery Gabinetu doktora Caligari. To pełna dramaturgii mieszanka jazzu, rocka, neoklasycyzmu i muzycznego eksperymentu, która w pełni przekłada na dźwiękowy język wizję Roberta Wiene o tajemniczym doktorze i jego słudze, lunatyku Cezarze.

To muzyka pełna minimalizmu, ale jednak nie pozbawiona bogactwa i różnorodności. Raz rozbrzmiewają nastrojowe dźwięki instrumentów klawiszowych z towarzyszeniem energetycznej sekcji dętej, w innym utworze przywołany zostaje niepokojący klimat wesołego miasteczka; jazzowe pasaże sąsiadują z agresywnym rockiem, a fragmenty utrzymane w retro-stylistyce, która przenosi słuchaczy do początków XX wieku, są wymieszane z momentami pełnymi tego, co dopiero nasze nowe stulecie wniosło do historii muzyki. Nowa wersja soundtracku do Gabinetu doktora Caligari to dzieło przekonywujące i wysmakowane, wypełnione tak jak sam film mroczną muzyczną aurą, będące doskonałą i świeżą propozycją na współczesnej fali tworzenia nowych ścieżek dźwiękowych do klasycznych niemych obrazów.

Muzyka filmowa najlepiej brzmi nie słuchana z płyty, ale towarzysząc samemu filmowi – tak właśnie będzie w Arsenale podczas wieczornego koncertu w ramach festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, kiedy to Minimatikon – czyli Marcin A. Steczkowski na fortepianie, trąbce i klawiszach, Dawid Lewandowski na gitarze, Marcin Jadach na kontrabasie i gitarze basowej, Jan Kiedrzyński na perkusji, Piotr Cebula na skrzypcach, Mariusz Godzina na saksofonie i klarnecie oraz wokalista Konrad Zawadzki – zagra na żywo podczas projekcji Gabinetu doktora Caligari swoją dźwiękową interpretację wizji zawartej w tym filmowym arcydziele.