English

L.U.C & Motion Trio

Nazwany przez media artystą XXI wieku – L.U.C oraz podbijające najważniejsze sale koncertowe świata Motion Trio wystąpią premierowo na scenie Klubu Festiwalowego w Arsenale podczas 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (23 lipca), gdzie zaprezentują wspólny projekt pt. „Nic się nie stało” - jedną z najbardziej zaskakujących kooperacji tego roku na rynku muzycznym.

Album jest wynikiem spotkania artystycznego twórców pochodzących z dwóch skrajnie różnych światów: Motion Trio - polska marka eksportowa zapraszana na najważniejsze na świecie festiwale muzyki klasycznej oraz World Music i L.U.C - znany jedynie w Polsce, ale już m.in. z Paszportem Polityki – szalony konceptor, raper i performer grywający zarówno w autobusach, halach kotłów grzewczych, hutach jak i w filharmoniach, muzeach czy Teatrze Wielkim.

Artyści spotkali się przypadkowo po swych koncertach w jednym hotelu i złapali wspólne fluidy. Jak się okazało połączyła ich konsekwentna droga artystyczna oparta na poszukiwaniu nieoczywistych rozwiązań w sztuce, a także łatwość łączenia skrajnie odmiennych stylistyk i klimatów w niedefiniowalne miksy. Tym właśnie jest ich wspólny drink, który może nieźle namieszać w głowie. Nie da się opowiedzieć jego smaku, można jedynie przedstawić składniki.

Zapytani o album mówią: „Trudno jest w jakikolwiek sposób opisać ten koktajl. Być może - podążając za tytułem płyty - nic się nie stało? A być może uda się lekko zredefiniować pojęcie akordeonu?” L.U.C jako producent celowo zmienił nieco swoją stylistykę celem zbudowania syntetycznego środowiska brzmieniowego, którego celem było wykazanie, że akordeon to najbardziej elektronicznie brzmiący instrument akustyczny - na tej płycie całkowicie surowy - bez jakichkolwiek efektów.

Muzycznie album to ujawnienie skrajnie odmiennych możliwości wykorzystania akordeonu - od sakralnych melodyjnych harmonii, futurystycznych brzmień, przez lekkie „ameliowo-surrealne” tematy wplecione w elektro-hip-hop, aż po szydercze bawarskie szlagiery. Tekstowo to pocztówka z Polski, jakby z ery postmundialowej, krzyczącej tytułowe „nic się nie stało” po każdej porażce. To także opowieść o poszukiwaniu balansu i harmonii w życiu, o wyrwaniu się z pętli pracoholizmu i systemu, który nas otacza. Droga do kontemplacji. Łukasz L.U.C Rostkowski odpowiada za produkcję oraz warstwę tekstową, a Motion Trio wraz z L.U.C.em stworzyło kompozycje. Na płycie gościnnie pojawili się m.in. Ania Rusowicz, Czesław Mozil, Abradab, Buka i Vienio. Dzięki światowej sławy akordeonistom to z pewnością najbardziej melodyjny i przystępny album L.U.C. Dzięki tekstom i produkcji L.U.C to z pewnością najbardziej  szalony projekt Motion Trio. 

L.U.C (Łukasz Rostkowski) – niedefiniowalny muzyk, performer i tekściarz uznany przez krytyków artystą XXI wieku.  Swoje multimedialne projekty tworzy bowiem spajając różne  technologie, gatunki i dziedziny sztuki, w duchu autorskiej filozofii Czterech Galaktyk (muzyka, liryka, film, grafika). Od 2002 roku nagrał 10 eklektycznych albumów, w tym 6 konceptualnych. Jego największą pasją jest łączenie muzyki z obrazem dlatego udźwiękowił wiele spektakli i krótkich form wideo, współpracując z najlepszymi grafikami w kraju m.in. z Platige Image i Juice. Jest także autorem cyklu edukacyjno-społecznego "Zrozumieć Polskę", w którym w nowoczesny, oderwany od polityki i martyrologii sposób opowiada o Polskiej historii i kulturze. To także organizator wielu akcji społecznych takich jak inicjatywa na rzecz estetyki przestrzeni miejskiej – POSPOLITERUSZENIE.com.

Za swoje prace, a także za charyzmę i niezwykle rozbudowane koncerty, na których występuje z miniorkiestrą, czasem zaś z kurami, sprzętem ogrodowym i arabskim przepowiadaczem przyszłości, L.U.C otrzymał wiele nagród i nominowacji kulturalnych (m.in. Fryderyki 05'07'08, Paszporty Polityki, Yachy, Gwarancje TVP Kultury, "Warto" Gazety Wyborczej, "Ale sztuka!, "Mateusze" Trójki").

Komponował i nagrywał z wieloma wybitnymi instrumentalistami i wokalistami m.in z wybitną wokalistką jazzową Urszulą Dudziak, Leszkiem Możdżerem z Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim i Marią Peszek. Na żywo supportował zaś m.in. Trickiego, The Prodigy, Taliba Kweli, Coldcuta, i wielu innych światowej klasy artystów.

Więcej na: www.eluce.pl , www.youtube.com/luksfera

Motion Trio - trio akordeonowe, ewenement na rynku muzycznym. Dziś już polska marka rozpoznawalna większości krajów Europy, Ameryki Płn. i Japonii. Podczas siedemnastoletniej działalności, zespół, założony i prowadzony od początku przez lidera Janusza Wojtarowicza koncertował w trzydziestu pięciu krajach, na wszystkich kontynentach.

Byli gośćmi najważniejszych sal koncertowych świata-choćby nowojorskiej Carnegie Hall, Barbician Center w Londynie (z Michaelem Nymanem), czy wiedeńskiego Konzerthaus. Współpracują m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Michaelem Nymanem, Bobby McFerrinem, Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Michałem Urbaniakiem, a także z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz artystami związanymi z nurtem world music. Nagrali dziewięć płyt. Bardzo trudno jest określić styl, w którym się poruszają. Jak sami mówią – „gramy muzykę, która doskonale brzmi na akordeonie” To zupełnie nowy muzyczny byt, doskonały przykład współczesnej kameralistyki polskiej – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. "Trio polskich akordeonistów drwi z wszelkich przyzwyczajeń i tradycyjnego sposobu gry na akordeonie, przenosi instrument w przyszłość bez jakichkolwiek efektów elektronicznych" - pisał francuski „Le Monde”„

Liberation”: „Ci, którzy postrzegają akordeon jako instrument przestarzały, po koncercie Motion Trio radykalnie zmieniają swój pogląd..”

Frankfurter Allgemeine Zeitung napisał:” Trio gra po mistrzowsku przy pomocy sugestywnych brzmień...”

Więcej na www.motiontrio.com/pl