English

Semantik Punk

Semantik Punk wyznacza nowe obszary funkcjonowania i znaczenia dla słowa "punk" AD 2012. To już nie tylko kontestacja utartych muzycznych i językowych form ekspresji, ale również formuły funkcjonowania artysty. To performance manifestujący wyjście poza ograniczenia: skończonego języka, przywiązania do nazw, praw rynku. A wszystko to jest dziełem chłopaków znanych kiedyś jako Moja Adrenalina - grupy uznawanej za jedno z najciekawszych zjawisk polskiej sceny gitarowej ostatnich lat.

Ten jedyny w swoim rodzaju performance w postaci zmiany nazwy nastąpił przy okazji wydania nagranej w Los Angeles z legendarnym producentem Rossem Robinsonem (m.in. The Cure, At The Drive In, Sepultura) i Stevem Evettsem (m.in. The Dillinger Escape Plan) płyty pod tytułem: "abcdefghijklmnoprstuwxyz". Ten album, dla krytyków – łamigłówka, przynosi porcje awangardowej formy muzycznej i tekstowej podanej pod niemalże piosenkową postacią. To 47 minut niczym nieskrępowanej ekspresji, bez wątpienia wyprzedzającej swój czas. Płyta zdobyła już wiele pozytywnych recenzji m.in. w Polityce, Gazecie Wyborczej, Teraz Rock, Popup czy Metal Hammerze oraz uznanie wśród autorytetów środowiska muzycznego.

Pierwszą, entuzjastyczną reakcją, ale jednocześnie najbardziej znaczącą dla SP, była wypowiedź Fredrika Thordendala z Meshuggah: „Chłopaki, chyba postradaliście zmysły! Wow!!! Nie słyszałem jeszcze nic co miałoby do tego jakieś dojście! Jesteście zupełnie wyjątkowi! Uwielbiam całą płytę... nie wiem co powiedzieć... Niesamowite to chyba dobre słowo...”. Semantik Punk na specjalne życzenie Meshuggah otwierał koncert szwedzkiego zespołu podczas występu w Progresji 24.04.2013. Poza występem podczas holenderskiego festiwalu Eurosonic w styczniu tego roku SP zagrał również na Asymmetry Festival 5.0. Wszystkie te koncerty zostały uznane za wydarzenia. Sami muzycy mówią: "Semantik Punk to krzyk o niewypowiadalnym. Przemoc skierowana w pustkę. To przemoc, która rodzi miłość."