English

Electro Moskva

Elektro Moskva to jeden z dwóch, poza NOM, projektów rosyjskich prezentowanych w ramach sceny muzycznej T-Mobile Nowe Horyzonty. Stanowić będzie uzupełnienie filmu pod tym samym tytułem. Elena Tikhonova (VJ) i Dominik Spritzendorfer (DJ) – reżyserzyElektro Moskva zabiorą widzów w podróż z kina do przestrzeni Arsenału, po drodze prezentując poszczególne sfery rosyjskiej muzyki elektronicznej, od kosmicznych, wpadających w ucho rytmów lat 60-tych, poprzez dźwięki sowieckiej Nowej Fali, do mocno zróżnicowanej muzyki dzisiejszego tzw. „post-czegokolwiek”. Dźwięki syntezatorów „wyprodukowanych w ZSRR” odkryją przed słuchaczami mariaż niespodziewanych, rozrywkowych melodii zza żelaznej kurtyny. Członkowie Elektro Moskva, Elena i Dominik, przedstawią swoją selekcję muzyczną zobrazowaną miksami najciekawszych dźwięków z sowieckich archiwów.

Elena Tikhonova pracuje jako reżyser, scenarzysta i redaktor naczelny VJane. Pochodzi z radzieckiego miasta Obninsk, zwanego miastem „spokojnego atomu”. Ukończyła Wydział Filmowy Uniwersytetu Moskiewskiego  VGIK, na specjalizacji filmów dokumentalnych i długometrażowych.  Od roku 2000 żyje i pracuje w Wiedniu. Zaangażowana w kino dokumentalne oraz krótkie formy eksperymentalne. Występuje z różnymi artystami jako VJ „Mirniy Atom” („Spokojny Atom”).

Dominik Spritzendorfer (1974) to operator kamery i filmowiec. Studiował na Wydziale Filmowym Uniwersytetu Moskiewskiego VGIK. Mieszka w Wiedniu. Pracował jako operator kamery przy wielu nagradzanych długometrażowych filmach dokumentalnych. Elektro Moskva jest jego reżyserskim debiutem.