English

Był sobie dzieciak

Leszek Wosiewicz
Once Upon A Time in Warsaw…
Polska 2013 / 91’

Warszawa zastygła w chwili przełomu. Kończy się II wojna światowa, miasto dramatycznie próbuje się wyzwolić, powstając ze zgliszcz. Wróg wciąż jednak odpiera ataki. Ludzie ukrywają się w ruinach, wierząc, że za chwilę ten koszmar się skończy. Młody Marek nie zna innego życia, choć jest w wieku, w którym wszystko dopiero się zaczyna – uwięziony między nastoletniością a dorosłością. Pierwszy akt dojrzałości przychodzi do niego niespodziewanie, gdy ujmuje się za życiem nieznajomej Niemki stojącej milimetr od śmierci. Od tego czasu ich losy pozostaną nierozłączne. Nawet w rozdartym chaosem mieście, w wojennej zawierusze niszczącej wszelkie więzi, w niekończącej się próbie siły ich miłości, oddania, lojalności i patriotyzmu.

Urszula Lipińska

Leszek Wosiewicz

Urodził się w 1947 roku w Radomyślu Wielkim. Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie reżyserię w Łódzkiej Szkole Filmowej. Jest jednym z założycieli Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. W 1989 roku jego Kornblumenblau otrzymał nagrodę im. Andrzeja Munka dla najlepszego debiutu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrodę dla najlepszego debiutu podczas Koszalińskich Spotkań Filmowych „Młodzi i Film”. Realizuje także filmy dokumentalne, seriale oraz przedstawienia teatralne.

Wybrana filmografia

1988 Kornblumenblau

1991 Cynga

2005 Rozdroże Café / Crossroads Café

2007 Z miłości / Because of Love

2013 Był sobie dzieciak / Once Upon A Time in Warsaw…

Opracowanie: Urszula Lipińska

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Leszek Wosiewicz
scenariusz Leszek Wosiewicz
zdjęcia Leszek Wosiewicz, Andrzej Ramlau
montaż Teo Paganini
muzyka Wojciech Waglewski, Filip Kuncewicz
dźwięk Darek Wancerz
obsada Rafał Fudalej, Magdalena Cielecka, Piotr Głowacki, Mirosław Zbrojewicz, Eryk Lubos, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Masztalerz, Małgorzata Sadowska, Stanisława Celińska
producent Leszek Wosiewicz, Daniel Markowski
produkcja Odyssey Films Leszek Wosiewicz, Studio Filmowe "Perspektywa"
właściciel praw Odyssey Films
język polski