English

W imię…

Małgorzata Szumowska
In the Name of
Polska 2013 / 102’

Niech was nie zmyli sielankowość wioski z pierwszej sceny. Za fasadą harmonii i spokoju mieszka tu niejeden demon ukryty w ludzkiej duszy. Gęsta sieć tłumionych pragnień oplata kilka postaci, każdej z nich zaciskając się na gardle. Ksiądz Adam zna je na wylot. Albo co najmniej je przeczuwa. Przeczuwa lęki, marzenia, cierpienia mieszkańców. Ewa nie może porozumieć się z mężem, po głowie chodzi jej romans. Mąż jest wobec niej coraz bardziej obojętny. Grupa zaniedbanych chłopców biega samopas po okolicy, w której nie widać żadnych perspektyw na lepszą przyszłość. Adam zakłada dla miejscowej młodzieży ognisko, ale próbując leczyć dusze innych, przekonuje się, jak bardzo sam potrzebuje ukojenia. Zwłaszcza gdy na horyzoncie pojawia się Łukasz, milczący, wycofany chłopiec, na którym spojrzenie księdza zatrzymuje się zbyt długo. Nie do końca wiadomo, jak zdefiniować to, co rodzi się między nimi, ale jedno pewne: tym razem ulga w sercu nie przychodzi nawet po butelce whisky. Nagle samotność staje się bardziej dojmująca niż kiedykolwiek. Myśli wirują, nigdzie nie znajdując odpowiedzi na desperacko stawiane pytania. Wszystko zaczyna dygotać – dookoła i wewnątrz Adama.

Urszula Lipińska

nagrody

Berlin IFF 2013 – Reader Jury of the „Siegessäule” Award, Teddy Award, Mix Milano IFF 2013 - Main Prize, Dortmund|Cologne IFF 2013 - Main Prize, Neisse Film Festival Zittau 2013 - Main Prize, Best Actor (Andrzej Chyra)

Małgorzata Szumowska

Urodziła się w 1973 roku w Krakowie. W1998 roku ukończyła Wydział Reżyserii na PWSFTViT w Łodzi. W 2001 roku została członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Córka Doroty Terakowskiej i Macieja Szumowskiego, siostra reżysera filmów dokumentalnych, Wojciecha Szumowskiego. Na 7. NH pokazywaliśmy jej dokument A czego tu się bać?,a dwa lata później – 33 sceny z życia. W imię… miało swoją światową premierę w konkursie głównym 63. Berlinale.

Wybrana filmografia

2000 Szczęśliwy człowiek / Happy Man

2004 Ono / Stranger

2007 A czego tu się bać? / There Is Nothing to Be Afraid (doc., short)

2008 33 sceny z życia / 33 Scenes from Life

2011 Sponsoring / Elles

2013 W imię… / In the Name of

Opracowanie: Urszula Lipińska

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Małgorzata Szumowska
scenariusz Małgorzata Szumowska
zdjęcia Michał Englert
montaż Jacek Drosio
muzyka Paweł Mykietyn, Adam Walicki
obsada Andrzej Chyra, Mateusz Kościukiewicz, Maja Ostaszewska, Maria Maj, Łukasz Simlat, Tomasz Schuchardt
producent Agnieszka Kurzydło, Beata Ryczkowska, Małgorzata Szumowska, Peter Garde
produkcja Mental Disorder 4, Canal+, Shot Szumowski, Zentropa International Poland
właściciel praw Kino Świat
język polski