English

Taboor

Vahid Vakilifar
Iran 2012 / 84’

W świecie przyszłości będziemy żyli w srebrnych norach; przyciski w windach będą się regularnie psuły, a nam pozostanie walka o to, by nie zawisnąć w tunelu między bytem a niebytem. Eksterminator karaluchów przeraża swoją precyzją w zabijaniu i wzrusza, kiedy narażając życie, krąży po przestrzeni odartej z człowieczeństwa, utopionej w złocistych światłocieniach. W eksperymentalnym filmie science fiction Vahida Vakilifara przedstawiony jest świat niemal wypreparowany ze słów, gdzie echem od ścian odbijają się tylko dźwięki mechanicznych urządzeń i piski ludzkiego mięsa skwierczącego na patelni. W świecie przyszłości Teheran nie jest areną politycznych rozgrywek, bo tym, którzy przetrwają, pozostaje jedynie walka o kruche życie, którego prawie nikt już nie szanuje.

nagrody

Thessaloniki IFF 2012 – First Jury’s Special Mention; Marrakesh IFF 2012 – Jury Prize; Deauville Asian FF – Critics’ Prize

Vahid Vakilifar

Urodził się w Kermanshah w Iranie w 1981 roku. Ukończył reżyserię na Uniwersytecie Soureh w Teheranie. Pracował jako asystent na wielu planach filmowych. W 2004 roku zrealizował swój pierwszy film krótkometrażowy – Havery. Obraz Gesher (2010) – jego pełnometrażowy debiut – przyniósł mu wiele nagród. Eksperymentalny Taboor jest jego drugim filmem pełnometrażowym.

Filmografia

2004 Havery (short)

2010 Gesher

2012 Taboor

Artykuły o filmie

Film w internecie

Twórcy

reżyseria Vahid Vakilifar
scenariusz Vahid Vakilifar
zdjęcia Mohammad-Reza Jahanpanah
montaż Vahid Vakilifar
muzyka Keyhan Kalhor
dźwięk Hossein Mahdavi
obsada Mohammad Rabbanipour
producent Vahid Vakilifar, Fariba Rostami
właściciel praw DreamLab Films
język farsi, perski