English

Salto

Tadeusz Konwicki
The Dance
Polska 1965 / 100’

Główny bohater nazywa się Kowalski, ale dla swojego bezpieczeństwa przedstawia się jako Malinowski. Mężczyzna szuka schronienia w prowincjonalnym miasteczku. Jest partyzantem, na którym ciąży wyrok. Trudno jednak uwierzyć słowom uciekiniera -jego strach, tragizm i wzniosłość ocierają się o zamierzone efekciarstwo. Niejednoznaczność postaci, która, zależnie od sytuacji, modyfikuje swój życiorys, budzi wątpliwości: kim jest naprawdę? Dla lokalnej społeczności przybysz jest kimś ważnym. To on, podczas obchodów rocznicy, wprawia uczestników spotkania w ekstatyczny taniec - tytułowe salto. Bohaterowie, poruszający się w takt muzyki Wojciecha Kilara, są niczym pociągane za sznurek marionetki. Postać Kowalskiego - Malinowskiego najczęściej bywa interpretowana przez pryzmat artysty stającego oko w oko z narodowymi mitami i tradycją romantyczną. Ich ucieleśnieniem są mieszkańcy miasteczka: wróżka, Żyd Blumenfeld, rotmistrz - patriota, uduchowiony poeta, żałosny pijak i piękna Helena. Wszyscy oni dają się uwieść dziwnej grze, jaką prowadzi Kowalski - Malinowski.

Wśród widzów film budził sprzeczne odczucia. Od zarzutów o zbyt osobisty ton reżyserskiej wypowiedzi, po uznanie za ważny głos na temat polskiej tradycji i historii.

Beata Cyganek

Tadeusz Konwicki, wybitny pisarz, scenarzysta oraz reżyser filmowy, urodził się w 1926 r.. Jako pisarz balansował na granicy niecenzuralności. Jego utwory często ukazywały się poza oficjalnym obiegiem. Jego najbardziej znane książki to : Sennik współczesny, Kalendarz i klepsydra, Mała Apokalipsa, Czytadło, Kronika wypadków miłosnych, Bohiń. Twórczość Konwickiego zakorzeniona jest silnie w jego biografii, rozpiętej między Wileńszczyzną, gdzie się urodził, i Warszawą, gdzie mieszka od 1947 r. Stworzył scenariusze do: Faraona, Austerii, Matki Joanny od Aniołów Jerzego Kawalerowicza. Jest jednym z ojców polskiej szkoły filmowej, która zaistniała, gdy był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego Kadr (1956-1968). Jego debiut filmowy to Ostatni dzień lata, który dał początek jego kinu autorskiemu.

Filmografia:

1958 Ostatni dzień lata/ The Last Day of Summer

1961 Zaduszki/ All Soul's Day

1965 Czas pokoju/ The Moment of Peace (TV)

1965 Salto/ The Dance

1971 Jak daleko stąd, jak blisko/ How Far, How Near

1982 Dolina Issy/ Issa Valley

1989 Lawa. Opowieść o "Dziadach" Adama Mickiewicza/ A Tale of Adam Mickiewicz's 'Forefathers' Eve'

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Tadeusz Konwicki
scenariusz: Tadeusz Konwicki
zdjęcia: Kurt Weber
muzyka: Wojciech Kilar
obsada: Zbigniew Cybulski (Kowalski-Malinowski), Jerzy Block (Stary), Włodzimierz Boruński (Blumenfeld), Gustaw Holoubek (gospodarz), Irena Laskowska (wróżka Cecylia), Marta Lipińska (Helena), Andrzej Łapicki (Pijak Pietuch)
producent: Jan Włodarczyk
produkcja: Zespół Filmowy Kadr
źródło kopii: Filmoteka Narodowa
nagrody: IFF Edinburgh 1967 - dyplom / diploma
wersja językowa: polska